Dikenli, Çerkeş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dikenli
—  Köy  —
Çankırı
Çankırı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Çerkeş
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 300
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0376 yazar = Eren Bülbül
İl plaka kodu
Posta kodu 18600
İnternet sitesi: [2]

Dikenli, Çankırı ilinin Çerkeş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Türklerin Anadolu'yu fethi öncesi, köyün batı topraklarındaki eski yayla ve şu andaki yayladaki tarihi kalıntılardan, buralarda Rumların yerleştikleri anlaşılmaktadır. 1960'lı yıllarda, bir göl temizlenirken, Kostanti Napulus baskılı para bulunmuştur. Bizans döneminden kalma mezar ve yerleşim kalıntılarına Batıbeli ismi vermişlerdir. Kalıntılar günümüze kadar gelmektedir.

Türklerin Anadolu'yu fethiyle birlikte, Türk boylarının geldiği ve köye bu Türk boylarının yerleştiği günümüze kadar gelen arazi isimlerinden anlaşılır. Kutalmışoğlu Süleyman Bey'in Anadolu'yu fethi esnasında miladî 1080-1090 yıllarından sonra yerleşim olduğu sanılmaktadır. Köyde yaşayanlar kışın kışlaya (köy merkezi) yazın yaylaya göç ederler.

Padişah Yıldırım Bayezid Han'ın, İsfandiyar oğlundan kız alması sebebi ile köy civarından Osmanlıda güvenilir olması dolayısıyla sarayda hizmet elemanı olarak çalıştırılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekleri her yıl temmuz ayının 1-2 günlerinde pilav günü düzenlemektir. Görenekleri; Kurban ve Ramazan Bayramlarında ev ziyaretine gitmektir. Yemeklerinden bazlama ve gözleme köy genelinde yapılır. Dikenli Köyü halkı; içten, samimi, hoşgörülü ve hazırcevaptır. Düğünlerde; kına gecesi, güveybaşı, donatma ve gelin çıkarma gibi adetleri vardır. Halay ve sinsin, erkek oyunlarıdır. Düğünlerde davul zurna çalınır. Kış aylarında erkekler Yarân ve Eğlencemeclisi'inde buluşurlar. Genelde hoşgörülüdürler. Neşeyi, mani söylemeyi severler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat aktif olarak eğitim vermemektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]