KE mermisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransız tanksavar mermisi ve sabotu
APFSDS mermisi sabotundan ayrılırken.

Kinetik enerjili delici (diğer adıyla KE mermisi) bir mühimmat türüdür. Patlayıcı ihtiva etmeyen ve hedefin içinden geçmek için kinetik enerjiden yararlanan bir anti tank mermisidir.

Kinetik enerji mermilerinin haricindeki diğer tank mühimmatları kimyasal enerjiden yararlanmaktadır. Bunlar iki türlüdür. İlki Yüksek patlayıcılı tanksavar mermisi (HEAT), ikincisi Yüksek patlayıcı başlıklı mermi (HESH)dir. Bu türdeki mermiler hala zırhlı araçlara karşı yoğun biçimde kullanılmalarına karşın, günümüz ana muharebe tanklarının sahip olduğu kompozit zırh ve Chobham zırhlarına karşı fazla etkili değillerdir.

Kinetik zırh deliciler adından da anlaşılacağı gibi sahip oldukları kütlenin ilk hızından elde edilen kinetik enerjisinden yararlanarak zırhı deler. Gelişmiş KE silahlarını azami dereceye çıkarılan KE ve en aza indirgenen alan etkisinden yararlanır:

  • mermi yüksek bir namlu ilk çıkış hızı ile fırlatılır
  • yoğunlaştırılmış güç ile çok küçük bir alana çarpılmasına rağmen kütle sahip olduğu hızı korur
  • mermi sahip olduğu bu güç ile çarptığı alanı delerek geçer.

Günümüz KE delicileri aynen bir oka benzemektedir. Bu muhimmatın bazılarının yapısında azaltılmış uranyum kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Cai W. D., Li Y., Dowding R. J., Mohamed F. A., Lavernia E. J. (1995). "A review of tungsten-based alloys as kinetic energy penetrator materials". Rev. Particulate Mater. Cilt 3. ss. 71 - 131.