Kızılağaç, Vize

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kızılağaç
—  Köy  —
Kırklareli
Kırklareli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Vize
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 884
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu
Posta kodu 39400
İnternet sitesi: [2]

Kızılağaç, Kırklareli ilinin Vize ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski ismi Yatros olup[1] 93 Harbinde Şipka (Pomakçada kuru ot demektir) geçidi savaşından sonra direnen 4 milyona yakın silahsız Pomak'ın Rus ve Romen orduları tarafından katledildiği kalanların çok dağınık bir şekilde buraya geldiği anlatılmaktadır. Kızılağaç adı Papuç deresi kenarlarında bolca yetişen kızılağaçtan gelmektedir. Köyün ilk sakinleri bölgede yaşayan Rumlar iken 1878 savaşında Plevne ve Şipka Geçidi savaşlarında yenilen Osmanlı ordusunun dağılması ve Müslüman Pomakların katledilmesine çok fazla direnemeyerek Avrupa ve Türkiye'nin pek çok bölgesine dağılmaya başlayan Pomaklardan dönemin imamı olan Ahmed Behzad Efendi'nin taliga adı verilen ve atların çektiği bir kağnı ile Anadolu'ya hareket ettiği, yollarda karşılaştığı yetim Pomak çocuklarını da toplayarak önce Bal Kaya köyüne yerleştiği ve buradan da boşaltılmış bir Rum köyü oyan Yatros'a geldiği anlatılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli iline 81 km, Vize ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 664
2000 884
1997 996

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi ormancılık, tahıl tarımı ve küçükbaş (dağ keçisi) hayvancılığına dayalıdır. Dağ keçisi yetiştiriciliği köyün içerisinden ziyade dağlarda koşara adı verilen ağıllarda yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi I. Özal Hükümeti döneminde Koruluk bölgesinden getirilerek yapılmıştır, ancak kanalizasyon şebekesi köyün bir kısmında vardır. Köyde ilk Pomak yerleşiminde kurulmuş iki adet ağaç yalaklı çeşme mevcuttur. Bunların adı Tırpanka ve Martinka'dır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]