Evrenli, Vize

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Evrenli
—  Köy  —
Kırklareli
Kırklareli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Vize
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.555
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu
Posta kodu 39470
İnternet sitesi: [2]
Evrenli Köyü

Evrenli, Kırklareli ilinin Vize ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, II. Dünya Savaşı'nda askerler tarafından garnizon olarak kullanılmıştır. Köyün eski adı Aya Yorgi'dir. Köye daha önce belediyelik teklifi gelmiş olup köylüler tarafından reddedilmiştir. Köyde mağaralar bulunur.[kaynak belirtilmeli]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden beri süre gelen "danışık" adı verilen düğünden önce halka açık yemekler verilir. Misafirlere ikram, düğün boyunca devam eder. Menüyü oluşturan yemekler genellikle şehriye çorbası, kurufasulye, patates yemeği, pilav, peynirli börek ve baklavadır. Köye yabancı bir damat gelirse, askere gidecek gençlere "Toprak Bastı" adında belli bir miktar para ödemesi ve bazı ihtiyaçları üstlenmesi gerekir.

Köy halkı asker çağına gelen gençlerini bayram havası içinde yapılan düğünlerle uğurlar. Askere ve asker düğünlerine çok önem verilir. Askerler uğurlanmadan 1 ay önce her asker ailesi, halka açık asker yemeği verir. Köyde, Türkiye'nin çeşitli illerinde şehit olan dört kardeşimiz bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli iline 63, Vize ilçesine 8 Km. uzaklıktadır. İstanbul'a uzaklığı ise 135 Km.'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köye, 4 mevsim mutlaka yağış düşmektedir. Eskisi kadar olmasa da kışları bol miktarda kar düşer. Fakat küresel ısınmadan dolayı yazları havalar çok sıcak ve kurak geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 1579
2007 1499
2000 1555
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün 2/3'si Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan fabrikalarda çalışmaktadır. Geri kalanı ise hayvancılık ve çiftçilik yapmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Bu ilköğretim okulunun sekiz dersliği mevcuttur.

Köyün içme suyu şebekesi vardır. Doğal kaynak suyu ve yerin 157 metre altından sondaj sistemi ile çıkartılan su kullanılmaktadır. Ayrıca kanalizasyon belli kesimlerde mevcuttur.

PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.

Sağlık ocağı vardır. Köyde ayrıca 1985 yılında kurulmuş "Evrenli Spor Kulübü" bulunmaktadır. Renkleri kırmızı beyazdır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve internet vardır.

Köyde düğün salonu da mevcuttur, geliri köyün ilköğretim okuluna aittir. Köyde sağlık ocağı, imam lojmanı, internet cafe, araba tamircisi, elektrikçi ve temizlik ürünleri satan esnaflar bulunur. Ormanlık bölgede tarihi eser sayılan birçok mağara bulunmaktadır. Köyün yakınlarında piknik alanları bulunmaktadır. Vize'nin ikinci büyük orman sahasına sahiptir. Köylüler bu orman alanının içerisinde yeralan her yaz pikniklerini Çıkan-Batan ve Koca Göl gibi mevkilerde yapmaktadırlar.

Çıkan-batan çok güzel kaynak suyuna sahip çevresinde böğürtlen ve kızılcık ağaçlarının bol olduğu bir yerdir. Kaynaktan çıkan su 500 metre sonra tamamen kaybolmakta ve yeraltı sularına karışmaktadır. Adını buradan almıştır. Koca Göl etrafında asırlık meşe ve gürgen ağaçlarının bulunduğu dallarında sincapların oynadığı güzelliği henüz bozulmamış, kışları ördeklerin uğrak yeri olan, adı her ne kadar "Koca Göl" de olsa küçük bir gölü vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]