Kızıl Muhafızlar (Finlandiya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kızıl Muhafızlar
Fince: Punakaarti
İsveççe: Röda gardet
Kuruluş1905-1907
1917-1920
Lider(ler)Ali Aaltonen
Eero Haapalainen
Eino Rahja
Kullervo Mannner
Otto Wille Kuusinen
Merkez(ler)Helsinki
İdeolojiSosyalizm
Komünizm
Sol milliyetçilik
MüttefiklerRusya SFSC
Kızıl Muhafızlar (Rusya)

Kızıl Muhafızlar (Fince: Punakaarti; İsveççe: Röda gardet) Fin İç Savaşı sırasında Kızıl Finlandiya'nın silahlı kuvvetleri. Savaşın başlarında yaklaşık 30.000 kişilik bir güce sahip olan Kızıl Muhafızlar, çatışmaların ortalarına doğru 90.000 ila 120.000 arası bir rakama ulaşmıştır. Daha önce de 1905-1907 arasında faaliyet gösteren Muhafızlar iç savaşta yenilince feshedilmiştir.

Savaşta Muhafızları yöneten komutanlar Ali Aaltonen, Eero Haapalainen, Eino Rahja ve de sonlara doğru Kullervo Manner idi. Bağlı oldukları hükûmet Fin Halk Delegasyonu idi.

Kızıl Muhafızların merkez karargahı Helsinki'ydi. Ayrıca diğer büyük şehirler olan Tampere, Turku, Pori ve Vilpuri'de Kızıl Muhafızların kontrolü altındaydı. Kızıl Tampere 6 Nisan 1918'de Mannerheim'in Beyaz Muhafızları'ı tarafından kanlı bir saldırı sonucu işgal edildi.

Helsinki 12 Nisan 1918'de ele geçirilince binlerce Kızıl Muhafız yakalandı, yüzlercesi infaz edildi. Birçoğu Savaş esiri kamplarına gönderildi. Bir kısmı Kızıl Ordu'ya katıldı ve Heimosodat'ta milliyetçi Finlere karşı savaştı. Aslında 1920'li yıllarda Sovyet Uluslararası Kızıl Subay Okulu'ndaki Fin öğrenci sayısı Fin Yedek Subay Okulu'ndakinden daha fazla Fin öğrenci sayısından fazlaydı. Kızıl Muhafızlar arasındaki en büyük rütbeyi Korgenerallik ile Eino Rahja elde etti.

Yaşayan son Kızıl Muhafız 2009'daki ölümünden önce Finlandiya'nın en uzun süre yaşayan insanı olan Aarne Arvonen idi.