Kızıl Erik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muratero (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 05.37, 21 Aralık 2016 tarihli sürüm (Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kızıl Erik veya Erik Thorvaldsson (Jaeren 950 - 1003), Norveç'li kâşif. Kuzey Amerika'ya ilk kez ayak basan Avrupalı Leif Ericson'un babasıdır.

Hayatı

Babasının işlediği bir cinayet yüzünden, onunla birlikte İzlanda'nın kuzey-batı kıyısına kaçmak zorunda kaldı. İzlandalı balıkçıların bilinmeyen adalardan söz ettiklerini duyunca, bunları bulmak için denize açıldı. 985'te Grönland'ın batı kıyısına çıktı. 988'de göçmen bulmak amacıyla İzlanda'ya döndü. Göçmen dolu 25 gemiyle yola çıktı, bunlardan ancak 14'ü Grönland'a varabildi. Göçmenler Batı Grönland fiyordlarına (buraya daha sonra Austerbygd adı verildi) yerleştiler. Erik ise Brattahil'e (Eriksfjord) yerleşti ve halk arasında büyük bir saygınlık kazandı.

Grönland'a çıkmadan direkt denizi geçip Brattahil'e gitmemesinin sebebi, Solucanlar Denizi adı verilen denizin yolunun üstünde olmasıydı. Denizdeki solucanların gemi parçalarını yemelerinden dolayı gemilerin su üstünde kalamayıp battığı söylenir.

Ayrıca bakınız