Valhalla Rising (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Filmden bir sahne

Valhalla Rising, 2009 yılı İngilizce çekilen Danimarka yapımı bir tarihi macera filmidir. Yönetmenliğini Nicolas Winding Refn'in yaptığı filmde başrolde Mads Mikkelsen bulunmaktadır. Film 1096 yılında geçmektedir ve Norman asıllı bir savaşçının hayatı anlatılmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek göz adındaki savaşçı Roma egemenliği sonrası İskoçya'da esir tutulmaktadır. Norveçli bir şef tarafından diğer şeflerin savaşçılarına karşı dövüştürülen Tek göz dilsizdir ve çok iyi bir savaşçıdır. Ölümüne dövüşlerde rakiplerini yenmektedir. Bir süre sonra kendisini esir tutanların dalgınlığından yararlanıp onları öldürür ve özgürlüğüne kavuşur. Bu sırada onu esir tutanların gardiyan olarak kullandıkları küçük çocuğun onu izlediğini fark eder, birlikte yola koyulurlar. Kutsal Topraklar'a gitmek üzere yola çıkmakta olan bir grup Haçlı savaşçısına katılırlar. Ancak okyanusta fırtınaya kapılan gemileri Atlas Okyanusunun kuzey bölgesinde kaybolur. Haftalar boyunca karadan uzak kalan gemi, sonunda karaya ulaşmayı başarır. Ancak ulaştıkları yer, planladıkları yer değildir. Vardıkları yerde onları Skrælingar beklemektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen Refn filmdeki karakterlere özellikle isim vermemiştir. Başroldeki savaşçıya verilen isim ise yanındaki çocuk tarafından verilmiştir.

Yayınlanması, eleştiriler ve ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen Refn ve başrol oyuncusu Mikkelsen 66. Venedik Film Festivalinde

Film Venedik Film Festivali'nin 66.sında 4 Eylül 2009'da ilk kez sahne alır. Danimarka'daki ilk gösterimi 31 Mart 2010'da olur. Film Rotten Tomatoes ve Metacritic gibi eleştiri sitelerinden %70 seviyelerinde olumlu eleştiriler alır. Film 2010 Neuchatel Film Festivalinde aldığı ödülün yanı sıra çok çeşitli ödüllere ve ödül adaylıklarına layık görülmesine rağmen gişede başarı kazanamamıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ imdb sitesinden filmin kazandığı ödüller ve adaylıklar 28 Temmuz 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 28 Temmuz 2021 tarihinde erişilmiştir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]