Kısa burunlu dikenli karıncayiyen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kısa burunlu dikenli karıncayiyen
Kısa burunlu dikenli karıncayiyen
(Tachyglossus aculeatus)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Alt sınıf: Protheria (İlkel memeliler)
Takım: Monotremata
(Tek delikliler)
Familya: Tachyglossidae (Dikenli karıncayiyengiller)
Cins: Tachyglossus
Tür: Tachyglossus aculeatus
Tachyglossus aculeatus
(Shaw, 1792)
Avustralya'nın 5 centi üzerinde resimi
Kısa burunlu dikenli karıncayiyen (Tachyglossus aculeatus)

Kısa burunlu dikenli karıncayiyen (LatinceTachyglossus aculeatus) dikenli karıncayiyengiller (LatinceTachyglossidae) familyasından sadece Avustralya ve Yeni Gine'de rastlanılan bir tek delikli türü.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa burunlu dikenli karıncayiyenler 35–53 cm uzunluğa ve 2,5 kilo ağırlığa ulaşırlar. En çok dikkati çeken dış özellikleri baştan aşağı dikenlerle kaplı olmalarıdır. Ilk bakışta bir kirpiyi andırsalarda kirpiler ile yakın akrabalıkları yoktur. Ağızlarının yapısı bir gagayı andırır ve ince bir boru şeklindedir.

Çok çeşitli yaşam alanlarında bulunurlar ve aksamları aktif olurlar. Çiftleşme zamanlarının dışında yalnız yaşarlar. Beslenmeleri neredeyse sadece karınca ve termitlerden oluşur. Uzun yapışkan dilleri ile topladıkları karıncaları ve termitleri dilleri ile ezerek yutarlar, çünkü dişleri yoktur.

Karmaşık bir çiftleşme yöntemi ile haziran ve ağustos ayları arasında ürerler. 3-4 hafta sonra dünyaya gelen yumurta (-lar) dişinin karın kısmında bulunan bir kuluçka kesesinde muhafaza edilir. 10 gün sonra yumurtadan çıkan 15 milimetre büyüklüğündeki çıplak yavru 8 hafta daha kuluçka kesesinde tutulur ve emzirilir. Dikenleri büyümeye başladığında keseyi terk eder ama yedi ay boyunca annesinden süt emmeye devam eder. Yumurtladıktan bir yıl sonra annesini terk eder.

Doğada 20, hayvanat bahçesinde 50 yaşına varabilirler. Kısa burunlu dikenli karıncayiyenler Avustralya'nın en yaygın memelileridir. Çünkü yaşam alanlarının seçiminde pek titiz değil ve çok sayıda tehlikeye karşı dayanıklılardır.

5 adet alt türleri tanılmaktadır:

Tasmanyada yaşayan alt tür bazı zoologlarca ayrı bir tür olarak da kabul edilir.

Daha ayrıntılı bilgi için Dikenli karıncayiyengiller maddesine bakınız.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]