Kırmızı hint kuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kırmızı hint kuşu (Gallus gallus) Sülüngiller familyasının tropik bir üyesi. Evcil tavuğun ilk öncülüdür. Fakat genetik kanıtlar evcil tavuğun kırmızı hint kuşu ve gri hint kuşunun geçmiş melezleşmesinden oluştuğu fikrini oldukça güçlü bir şekilde öne sürmektedir.[1] Kırmızı hint kuşu ilk kez en az beş bin yıl önce Asya' da evcilleşmiştir. Ardından da bütün dünyaya yayılmıştır ve evcil formu küresel olarak çokça üretilebilir hem et hem yumurta kaynağı olarak tutuldu. 

Gallus gallus

Menzil[değiştir | kaynağı değiştir]

Vahşi formun menzili Tamil Nadu' dan, Hindistana'a, Hindiçin'in batısı boyunca güney Çin' e, güney Çin' den Malezya' ya, Singapur' a, Filipinlere ve Endonezya' ya kadar uzanır.

Bahsi geçen bu farklı bölgelerin her biri kendi Gallus gallus alttürlerine sahiptir: 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eriksson, Jonas; Larson, Greger; Gunnarsson, Ulrika; Bed'hom, Bertrand; Tixier-Boichard, Michele; Strömstedt, Lina; Wright, Dominic; Jungerius, Annemieke; Vereijken, Addie; Randi, Ettore; Jensen, Per; Andersson, Leif (23 Ocak 2008), "Identification of the Yellow Skin Gene Reveals a Hybrid Origin of the Domestic Chicken", PLoS Genetics, PLoS Genet, preprint (2008), ss. e10, doi:10.1371/journal.pgen.1000010.eor, 25 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 7 Kasım 2016