Kırmızı hint kuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kırmızı hint kuşu
Red Junglefowl - Thailand.jpg
Eril Kırmızı hint kuşu (Tayland)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Galliformes
Familya: Phasianidae
Cins: Gallus
Tür: G. gallus
Gallus gallus
Linnaeus, 1758
Gallus distribution.jpg
     Gallus gallus
Diğer türler
     Gallus lafayettii     Gallus sonneratii     Gallus varius

Kırmızı hint kuşu (Gallus gallus) Sülüngiller familyasının tropik bir üyesi. Evcil tavuğun ilk öncülüdür. Fakat genetilk kanıtlar evcil tavuğun kırmızı hint kuşu ve gri hint kuşunun geçmiş melezleşmesinden oluştuğu fikrini oldukça güçlü bir şekilde öne sürmektedir.[1] Kırmızı hint kuşu ilk kez en az beş bin yıl önce Asya' da evcilleşmiştir. Ardından da bütün dünyaya yayılmıştır ve evcil formu küresel olarak çokça üretilebilir hem et hem yumurta kaynağı olarak tutuldu. 

Gallus gallus

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vahşi formun dağılımı Tamil Nadu' dan, Hindistana'a, Hindiçin'in batısı boyunca güney Çin' e, güney Çin' den Malezya' ya, Singapur' a, Filipinlere ve Endonezya' ya kadar uzanır.

Bahsi geçen bu farklı bölgelerin her biri kendi Gallus gallus alt türlerine sahiptir: 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eriksson, Jonas; Larson, Greger; Gunnarsson, Ulrika; Bed'hom, Bertrand; Tixier-Boichard, Michele; Strömstedt, Lina; Wright, Dominic; Jungerius, Annemieke; Vereijken, Addie; Randi, Ettore; Jensen, Per; Andersson, Leif (23 Ocak 2008), "Identification of the Yellow Skin Gene Reveals a Hybrid Origin of the Domestic Chicken", PLoS Genetics, PLoS Genet, preprint (2008), ss. e10, doi:10.1371/journal.pgen.1000010.eor, 25 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 7 Kasım 2016