Kırmızı Başlıklı Kız

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gustave Dore tarafından masal hakkında çizilmiş bir illüstrasyon.

Kırmızı Başlıklı Kız, çocuklar için yazılmış ünlü bir halk masalı. Küçük bir kız ile kurt arasındaki olaylara dayanan masalın kaynağı sözlü edebiyattır. 1600'lı yılların sonlarına doğru yazıya geçirilmiştir. İlk bilinen yayımlanmış versiyonu, 1697 yılında basılmış Tales and Stories of the Past with Morals kitabında yer alır. Masal tarih içinde çok kereler değişikliğe uğramıştır. Hikâyenin, bilinen hâli Grimm kardeşler tarafından 19. yüzyılda yazıya geçirilmiştir.

Öykü[değiştir | kaynağı değiştir]

Masalın en çok bilinen hali, Grimm Kardeşler tarafından 19. yüzyılda yazıldı. Grimm Kardeşler, yaşlı insanlardan birçok geleneksel öykü dinledi ve bunları, bir kitapta topladı. Pek çok "masal", Grimm Kardeşler'in bu kitabı ile bilinmeye başlandı.

Masalda küçük bir kız, kırmızı başlıklı (ya da pelerin ve kukuleta) bir giysi giymektedir. Annesi, küçük kızı yiyecek vermesi için hasta olan büyükannesine gönderir. Küçük kıza, yolda durmamasını tembihler. Bir kurt ormanda yürürken kızı görür ve onu yemek için bir plân yapar. Kurt, kibarca kıza nereye gittiğini sorar. Kız, kurdu arkadaş canlısı gördüğü için kurda cevap verir. Kurt, kıza büyükannesi için biraz çiçek toplamasını söyler. Kız, çiçek toplarken kurt büyükannenin evine varır ve onu yer. Ardından büyükannenin geceliğini giyer ve yatağa girer. Küçük kız eve vardığında kurt onu da yer. Bir oduncu gelir ve kurdun karnını yararak kurdun karnında hâlâ yaşamakta olan büyükanne ile küçük kızı kurtarır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]