Kümbet, Gölpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kümbet
—  Köy  —
Bilecik
Bilecik
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bilecik
İlçe Gölpazarı
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 172
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0228
İl plaka kodu
Posta kodu 11700
İnternet sitesi: [2]

Kümbet, Bilecik ilinin Gölpazarı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivayet olarak Boyacı Mevkisinden bundan 300 senesi öncesi, Alp Erenler yatırı etrafına taşınmıştır.1950 yıllarında 60 hane olup yaklaşık 500 nüfus bulunmakta idi. Ekonomik nedenlerden dolayı göç vermiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında kısaca bilgi verilirse ; halk arasında yaygın olan Nisan- Mayıs aylarında hıdır ellez pilavı yapılır. Tüm köyler davet edilir.Ayrıca köye yakın olan Gölpazarı ilçesinde her yıl Kiraz şenlikleri vardır.Yemek olarak meşhur mantı önde gelir ve sofralar anadolunun yemekleri ile donatılır.Ayrıca köyde ceviz ve kiraz yetiştiriciliği yapılmakta çok kaliteli mahsül alınmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilecik iline 68 km, Gölpazarı ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 93
2000 172
1990 273

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Birkaç yıldır Kirazcılık köyde artan bir gelir kaynağı olmuştur . ceviz ve diğer meyve yetiştiriciliği önem kazanmış olup devletten teşvik ve alıcı firma beklemektedirler.Toprakları tarıma elverişli ve yol üzerindedir. Ayrıca 2013 yılında projesi biten otoban(tem) güzergahı köyün yanından geçicektir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamaması nedeni ile taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi doğal su kaynaklarından yararlanılmaktadır. Kanalizasyon şebekesi ise daha yapım aşamasındadır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama hemşire ve doktor bulunmamaktadır. Köyde ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

[3]