Büyüksusuz, Gölpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyüksusuz
—  Köy  —
Bilecik
Bilecik
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bilecik
İlçe Gölpazarı
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 191
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0228
İl plaka kodu
Posta kodu 11700
İnternet sitesi: [2]

Büyüksusuz, Bilecik ilinin Gölpazarı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının çok eski zamanlardan beri susuzluk çektiği için büyüksusuz köyü denilmiştir. köy tabu kayıtlarından ve yaşlılardan öğrenildiğine göre eski bir yerleşim yeridir. köy Osmanlı köyü olup 1800 yıllarına kadar uzanmaktadır. köyde çok fazla kalmasada Osmanlı mimari örnekleri görülmektedir.

Kaynak: Selahattin KURTULUŞ

Piknik Ve Mesire Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde mesire alanı olarak 365 gün ve 24 saat hiç rüzgarı eksik olmayan GAKLIK TEPESİ; mükemmel tadı ve lezzetli suyu akan KALAYCI çeşmesidir.

Kaynak:Selahattin KURTULUŞ

Çevre Ve Tabiat[değiştir | kaynağı değiştir]

köy çevresi Çam ormanları ile çevrelidir.Ayrıca köyün meşe - kayın ağaçalarıda ormanlarında bulunmaktadır.

Kaynak:Selahattin KURTULUŞ

Gelenek ve Görenekler.[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün çok eski tarihlerden gelen çok güzel gelenekleri vardır.köyün her yıl kutladığı hıdırellez şenlikleri yapılmaktadır.O gün civar köylerden misafirler ve şehir dışında bulunan tüm akraba ve tanıdıklar çağırlır.Mevlüt okutulup etli pilav (HAYIR PİLAVI) ve ayran dağıtılır. Köyünümüzün düğünleri cuma günü öğleden sonra başlar pazar günü öğleden sonra biter ;düğün süresince köye gelen tüm misafirler çok büyük izzet ve ikram ile karşılaşır,küçük büyük herkes misafir edilir.Düğün süresince tüm köy halkı misafirlere hizmet için yarışır.köyde dini bayramlarda küçük büyük herkes sıra ile ev ziyaretlerine gider,ev sahipleride küçük büyük demeden herkese ayrı ayrı sofralar kurarak yemek ikram edilir.

Kaynak:Selahattin KURTULUŞ

Bazı Merkezler Olan Uzaklıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilecik iline 62 km, Gölpazarı ilçesine 17 km Bursa iline 140 km uzaklıktadır.

Kaynak:Selahattin KURTULUŞ

Yöresel Ağız[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde tüm Anadoluda konuşulduğu gibi yöresel şiveler de kullanılmaktadır.Bu şive konuşma örneklerinin bazıları aşağıda çıkarılmıştır.aba: Abla an: Tarla Sınırı - avara: Kötü - avlay: Tarla ve bahçeyi koruyan duvar, çift - aydoğdu: Ayçekirdeği - bıldır: Geçen sene - ceyran: Elektrik - cigara: Sigara - Çorlak: Belden aşağısı çıplak - encek: Köpek yavrusu - enik: Kedi yavrusu - enseri: Çivi -esvap: Giyecek, elbise - fistan: Uzun etekli elbise - - gadi: Yenge - gayme: Para - gocadam: Evin yaşlı adamı - gocagarı: Evin en yaşlı kadını - gork: Anaç tavuk - güvey: Damat - hırcık: Küçücük - kirbit: Kibrit - kocabuva: Amca - kopça: Düğme - kübür: Gübre- Tiltombak :Şeftali

Kaynak :Selahattin KURTULUŞ

Yiyecek - İçecek[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün yemekleride çok mehşurdur.Özellikle elle yapılan nefis NOHUTLU MANTISI dır.Aynı zamanda özel günlerde yapılan CEVİZLİ LOKUMLARI,EV BAKLAVASI -TAVUKLU KEŞKEK -KAÇAMAK - EL ARKASI ve her derde deva olan TARHANA ÇORBASI dır.köyde keçi yetiştiriciliği fazla olduğu için keçi sütünden yapılan KEÇİ PEYNİRİ de mehşurdur

Kaynak :Selahattin KURTULUŞ

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları soğuk ve yağmurlu -yazın ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Eğitim ve Öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde okul binası bulunmaktadır.Ama köy öğrencileri taşımalı sistem ile ilçeye taşınmaktdır.köyde okuma yazma oranı %85 civarindadır.Ama son zamanlarda gençler arasında YÜKSEK OKULA VE ÜNİVERSİTE ye gidilmeye başlanmıştır.

Giyim ve Kuşam[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde kadınlar üzerlerine köye özel‘’kirlik’’ denilen siyah giysi giyerler, çarşıya, pazara, tarlaya onunla giderler. Altlarına bol şalvar giyerler. kafalarına da beyaz örtmeler takarlar.Erkekler genel kıyafetler giymekde özel günlerde (DÜĞÜN-BAYRAM )o güne ait kıyafetlerde giymektedirler.

Kaynak :Selahattin KURTULUŞ

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2007YILI SAYIMI 175

2000YILI SAYIMI 191

1997YILI SAYIMI 171

Sosyal Tesis[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde HALKIN KULLANDIĞI DÜĞÜN SALONU VE ERKEKLERİN KULLANDIĞI KAHVEHANE BULUNMAKTADIR.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde tarımcılık ileri düzeyde yapılmakta özellikle soğan -buğday -eskiden beri yapılmaktadır.köyde yetişen karpuzlar çok mehşur olmuştur.Yetişen karpuzlar çok sulu ve çok talıdır.köyde son zamanlarda KİRAZ VE VİŞNE yetiştirilmeye başlanmış ve bunda da başarılı olunmuştur. köyün yakınlarında açılan mermer ocakları üretime başlamış ve TÜRKİYE ekonomisine katkı sağlamıştır.

Kaynak:Selahattin KURTULUŞ

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Son senelerdekanalizasyon şebekesi yapılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]