Çımışkı, Gölpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çımışkı
—  Köy  —
Bilecik
Bilecik
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bilecik
İlçe Gölpazarı
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 69
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0228
İl plaka kodu
Posta kodu 11700
İnternet sitesi: [2]

Çımışkı, Bilecik ilinin Gölpazarı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında sınırlı bilgi tespit edilmiştir.[1]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayalı hamurdan yapılan ve arasına ceviz eklenerek fırında pişirilen cevizli ekmekleri gelenekseldir. Halk arasında cevizli lokum diye anılır. Her sene Hıdırellez de köy meydanında büyük kazanlarda keşkek yapılır, her nevi et dışarda pişirilir. Köy halkı bunu imece usulu yapar. Civar köy ve kasabalar burada toplanır.

Her sene buğday harmanından sonra, köyün camisinin önünde bulunan tarihi dibeklerde, imece usulü, buğdaylar dövülerek bulgur haline getirilir. Bu işlem, sıcaktan etkilenmemek için ve kimsenin tarla bahçe işini engellememek için gece yapılır. Bir nevi ağlenceye dünüştürülmüştür. Ailelerin buğdayları her gece birisi olmak üzere sırayla dövülür. Bu imece çalışmasında, köyün çocukları geleneksel olarak gece saklanbacı oynarlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilecik iline 47 km, Gölpazarı ilçesine 2 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy yüksekte konumlandığı için, gündüzleri ne kadar sıcak olursa olsun gece mutlaka serin olur. Yorganlar yaz kış kullanımdadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus her sene gittikçe azalmaktadır. Bağlı olduğu Gölpazarının köye çok yakın olması, aynı zaman dA köylünün ekip biçtiği ovaya çok yakın olması bunda çok büyük etkendir. 2010 senesi itibarı ile hane sayısı 20 yi geçmemektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Türkiye'nin en güzel kirazları Çımışkı ovasında yetişir. Her sene bağlı olduğu Gölpazarı ilçesinde Kiraz Festiali düzenlenir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup asfalt bozuktur köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.nisanyanmap.com/?y=%C3%A7%C4%B1m%C4%B1%C5%9Fk%C4%B1&t=&lv=1