Körebe (hikâye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Körebe (hikaye) sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Körebe, Ebüssüreyya Sami’nin yazmış olduğu on adet Amanvermez Avni macerasının beşincisidir. İlk olarak 1913 yılında basılmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Esrarengiz bir davet mektubu alan Amanvermez Avni kendisinden yardım isteyen bir kişinin evine çağrılır. Daveti kabul eden Avni oldukça yaşlı bir ebenin evine gider. Ebenin başına gelenler karşısında derin bir olayla karşılaştığını anlayan Avni kendisini yine karmaşık ilişkilerin içinde bulacaktır.

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Amanvermez Avni’nin bu macerasında ebenin zorla bir hastaya götürülmesi, ünlü Sherlock Holmes maceralarından The Greek Interpreter (Yunan Tercüman) hikâyesini hatırlatmaktadır. Macerada Avni yine kendisini İstanbul’un üst düzey aileleri ve alt tabaka katilleri arasında bulmaktadır. Ayrıca özellikle bu hikâyede onun halktan birisi olduğunun kimi örnekleri sergilenmekte, koruması gereken bir olay tanığı Avni’nin rahatlığından ötürü öldürülmektedir. Macera sırasında Avni özellikle ebenin zorla götürüldüğü araba yolculuğundaki ayrıntılara hakimiyeti ve bunları değerlendirerek gidilen mahalleyi tahmin ederek alanında ne kadar iyi olduğunu gösterecektir. Ancak yardımcısı Arif özellikle kılık değiştirme konusunda ustası kadar başarılı olamayacak ve suçlulara gerçek kimliğini belli edecektir.