İçeriğe atla

Justin Theroux

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Justin Theroux
Justin Theroux, Nisan 2008
Doğum10 Ağustos 1971 (52 yaşında)
Washington, DC, Amerika Birleşik Devletleri

Justin Theroux (d. 10 Ağustos 1971), Amerikalı oyuncu, senarist ve film yönetmeni.

Theroux, Washington, DC'de doğdu. Annesi gazeteci ve yazar Phyllis, babası şirket avukatı Eugene Theroux'dur.[1] Amcası Paul Theroux, The Mosquito Coast kitabının yazarıdır. Ayrıca kuzenleri Louis Theroux ve Marcel Theroux da yazardır.

Theroux Buxton Okulu'nda oyunculüğe adım attı ve Bennington Koleji'nde güzel sanatlar ve drama eğitimi gördü. 1996 yılında ilk film denemesini yönetmen Mary Harron'un I Shot Andy Warhol adlı filmi oldu. Aynı zamanda Broadway'de Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme adlı oyunda yer aldı. Daha sonra birçok Broadway oyununda yer almasının yanı sıra sinema ve dizi filmlerde göründü. Charlie's Angels: Full Throttle, The Baxter, Romy and Michelle's High School Reunion, Strangers with Candy, American Psycho, Miami Vice, Broken Hearts Club, Inland Empire, Mulholland Çıkmazı ve Zoolander sinema filmleri ve Alias, Ally McBeal, Sex and the City, The Monogamists ve Six Feet Under dizilerinde rol aldı.

2006 yılında ilk filmi Dedication adlı filmi yönetti. 2007 Sundance Film Festivali'nde gösterilen filmde, Theroux hayranı olduğu Deerhoof grubunun müziklerini filmde kullandı.[2] Theroux festivalde aynı zamanda Broken English ve The Ten adlı filmlerdeki rolleri ile bulundu. Theroux Ben Stiller'ın yönetmenliği yaptığı Tropic Thunder filminde yardımcı yazarlık yaptı ve bir kameo rolde gözüktü.

2008 yılında HBO'nun John Adams dizisinde John Hancock karakterini canlandırdı. 15 Temmuz 2008 tarihinde Variety dergisi Theroux'un Demir Adam filminin ikincisinin yazarlığını yapacağını duyurdu.[3]

  1. ^ "Justin Theroux Biography (1971-)". 8 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2009. 
  2. ^ "EXCL: Justin Theroux Has Dedication". 22 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2009. 
  3. ^ "'Theroux to write 'Iron Man'". 27 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2009. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]