Julia Soaemias

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sikke üzerinde Juno Regina kutlayan Julia Soaemias.

Julia Soaemias Bassiana (d. 180 - ö. 11 Mart 222) Roma İmparatoru Elagabalus'un annesi ve onun küçüklüğünde Roma İmparatorluğu saltanat vekili.

Julia, Suriye kökenli güçlü bir Roma'lı kadın olan Julia Maesa ve Suriye soylusu Julius Avitus'ın kızlarıdır. Julia, Emesa'da (günümüzde Humus, Suriye) doğdu ve büyüdü. İmparatoriçe Julia Domna ve İmparator Septimius Severus'un yeğeni ve Julia Avita Mamaea'ın kız kardeşidir. Kocası Sextus Varius Marcellus, Suriye kökenli Romalı Equestrian bir ailedendir. Roma İmparatorluk ailesi üyesi olarak, çok sayıda çocuk sahibi oldukları Roma da yaşadılar.

217 yılında, kuzeni İmparator Caracalla öldürüldü ve Macrinus imparatorluk tacını ele geçirdi. Julia'nın ailesine tüm finansal varlıklarıyla birlikte Suriye'ye dönme izni verildi. Tacı zorla ele geçiren Macrinus'u rakipsiz bırakma niyetinde değillerdi. Julia, annesiyle birlikte oğlu Elagabalus'u Macrinus'la yer değiştirmek için bir plan yaptı. Bu planı meşru kılmak için, Julia ve annesi 13 yaşındaki çocuğun Caracalla'nın gayri meşru çocuğu olduğu söylentisini yaydılar. 218'de Macrinus öldürüldü ve Bassianus, Elagabalus adıyla imparator oldu.

Julia, genç imparatorun din konusuyla daha fazla ilgelenmeye başlamasından beri de facto(fiili olarak) olarak Roma'nın yöneticisi oldu. Yönetimleri popüler değildi ve hoşnutsuzluk ortaya çıkmaya başladı. Julia Soaemias ve Elagabalus 222 yılında Praetorian muhafızlar tarafından öldürüldüler. Daha sonra Julia, devlet düşmanı ilan edildi ve ismi tüm resmî kayıtlardan silindi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]