İçeriğe atla

Julia Maesa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sayda Sikkesi üzerinde Julia Maesa, arka yüzde tanrıça Astarte'nin iki tekerli arabası içinde kült xoanon heykeli.

Julia Maesa (7 Mayıs 165 - 3 Ağustos 224/6), Roma eyaleti Suriye'deki Emesa kentinin (günümüzde Humus) baş tanrısı ve güneş tanrısı Heliogabalus'un rahibi Julius Bassianus'un kızı ve Roma İmparatoru Elagabalus'un büyük annesi. Küçük kardeşi Julia Domna gibi, Roma imparatorluğun da tacın arkasındaki en güçlü kadınlardan birisidir.

Julia Maesa, Suriye soylusu Julius Avitus'la evliydi ve Julia Soaemias ve Julia Avita Mamaea adında her ikisi de imparator annesi olan iki kızı vardı. Kardeşinin kocası Septimius Severus'un impararator olmasının ardından Julia Maesa, kardeşiyle birlikte yaşamak için Roma'ya gitti. Yeğeni Caracalla'nın öldürülmesi ve Julia Domna'nın suikasta uğramasının ardından, Suriye'ye geri dönmek zorunda kaldı. Ancak yeni İmparator Macrinus onu yasaklamadı ve parasını elinde tutmasına izin verdi. Maesa Suriye'de, Macrinus'u devirip onun yerine torunu ve Julia Soaemias'ın oğlu Elagabalus'u geçirmek için bir plan yaptı. Bu iddiayı meşru hale getirebilmek için anne ve kızı 14 yaşındaki çocuğun Caracalla'nın gayri meşru çocuğu olduğu söylentisini çıkardılar. Anne ve kızı, Macrinus'un karanlık kökeni ve uygunsuz politik ilişkilerine bağlı olarak başarılı oldular ve Elagabalus imparator oldu.

Elagabalus Julia Maesa'yı sadakâti ve desteği için Augusta avia Augusti (Augusta, Augustus'un büyükannesi) unvanı ile onurlandırdı. Genç adam bir imparator olarak tam bir felaket haline gelince (Vesta rahibesiyle bile evlenmesi üzerine) Julia Maesa, bir diğer torunu Alexander Severus'u onun yerine geçrmeye karar verdi. Elagabalus, Alexander'ı evlat edinmek zorunda bırakılmasından kısa bir süre sonra öldürüldü.

Julia Maesa 226 yılında öldü ve kardeşi Julia Domna gibi tanrılaştırıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]