Joseph Kony

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Joseph Kony (d. 1961), bir Doğu Afrika ülkesi olan Uganda'da (Lord's Resistance Army) Tanrı'nın Direniş Ordusu adındaki hükûmet karşıtı gerilla grubunun lideri.

Uganda'da hükümete başkaldıran en büyük unsur olan Kony, zorla kaçırılan binlerce çocuktan oluşturduğu Tanrının Direniş Ordusu nedeniyle dünya üzerindeki en büyük çocuk istismarcısı olarak kabul ediliyor. Kony'nin gerilla ordusunun kurulmasından bu yana kimi tahminlere göre, 2 milyon kadar kadar insanın yaşadığı yerden göç etmesine neden olmuş ve yaklaşık 66,000 kadar çocuğun da zorla kaçırılmasıyla birlikte Direniş Ordusu için asker toplanmıştır. Kony, kız çocuklarını kanlı savaşı için seks kölesi olarak kullanmaktadır.

2005 yılında Hollanda, Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçları işlemekle itham edilmiş ve yakalama emri çıkarılmıştır.

Kony 2012[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yılında birçok sanatçı ve politikacı tarafından destekli Invisible Children isimli kampanya için toplanmış bir grupça başlatılan hareket çerçevesinde Kony, dünyaca tanınır hale getirilerek küresel bir tepki oluşturulması ve bu sayede yıl sonuna kadar Kony'nin yakalanması hedeflenmiştir. 20 Nisan 2012 tarihinde dünyanın birçok şehri Kony posterleri ile donatılarak kampanya internet dışı bir eyleme geçecektir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Green, Matthew (2008). The Wizard of the Nile: The Hunt for Africa's Most Wanted. Portobello Books. ISBN 978-1846270307. 
  • Briggs, Jimmie (2005). The Innocents Lost: When Child soldiers Go to War. Basic Books. 
  • Bussman, Jane (2009). The Worst Date Ever: War Crimes, Hollywood Heart-Throbs and Other Abominations. Macmillan. ISBN 0230737129.