Tanrı'nın Direniş Ordusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tanrının Direniş Ordusu'nun bayrağı.

Tanrının Direniş Ordusu (LRA),[1] 1987'de oluşturulan, çoğunlukla kuzey Uganda'da ve Sudan'ın bazı bölgelerinde operasyon yapmakta olan isyancı Hristiyan bir gerilla ordusudur.

Grup, Uganda hükûmetine karşı silahlı bir isyanda, Afrika'nın en uzun süren çatışmalarından birinin içinde bulunmaktadır. Kendini Tanrı'nın sözcüsü ve bir medyum ilan eden Joseph Kony tarafından idare edilmektedir.[2] Joseph Kony dünyanın önde gelen insanlık ve savaş suçlusu zanlılarından biridir. On emir ve Acholi geleneklerini temel alan teokratik bir devlet kurmak için grubun talepleri vardır.[2][3] LRA, yaygın insan hak ihlallerinden suçlanmaktadır: cinayet, kaçırma, yaralama, kadınlar ve çocukların cinsel köleleştirmesi[4] ve zorla çocukları silah altına almak.[5] Örgütten kaçmayı başaran bazı mağdurların verdiği bilgiye göre, erkek çocuklara başka çocukları öldürmeleri emir verilirken, kız çocuklarına da sıklıkla tecavüz ediliyor ya da hizmetçi olarak çalıştırılıyorlardı.[6] Örgütün yaklaşık 500 savaşçısının olduğu tahmin ediliyor.[7] Mayıs 2012'de Uganda ordusunun bir operasyonu ile örgütün en önemli askeri stratejisti olarak sayılan Caesar Achellam yakalandı. Çocuk ve sivillere yönelik olarak, cinayet, sakatlama, yağma, adam kaçırma (özellikle çocukların toplu olarak kaçırılması çokça gerçekleştirmiştir), tecavüz, istismar, kölelik, işkence, yardım konvoylarını hedef alma gibi insanlığa karşı sayısız suç işenmiştir. Bölgedeki etnik uyuşmazlıkları besleyerek güçlenen Tanrı'nın Direniş Ordu'su çatışacak örgüt üyesi bulamadığında zorlanıp tamamıyla çocuklara yönelmiştir. 20 yılı aşkın süredir LRA'nın 30.000 fazla çocuğu kaçırdığı tahmin edilmektedir. Bu çocuklardan bazıları örgüte katılma ritüeli olarak "banga" isimli kutsal kabul edilen pala şeklindeki bıçaklarla ebeveynlerini veya kardeşlerini öldürmeye ya da sakat bırakmaya zorlanırlar. Bu travma ile çocuklar bir daha asla eve gidemeyeceğini düşünmekte, örgütün elinden kaçsa bile yaptıkları yüzünden ailesinden kimse tarafından kabul edilmeyeceği düşünmektedir. Örgütün elinden kaçabilse bile ki bu zordur, yaptığı şeyler yüzünden kimsenin onu kabul etmeyeceğini düşünür. Ayrıca çocuk, bu acımasız cinayetlerle masumiyetini ve çocukluk doğasını yitirmiş olmaktadır. Örgüt, çocukların itaat etmelerini sağlamak için son derece acımasız yollara başvurmaktadır. Çocukların birçoğu çatışma sırasında veya kötü muameleden, hastalıktan ve açlıktan hayatını kaybetmektedir. Kaçırılan çocuklar ayrıca seks kölesi olarak kullanılmaktadır. Bazı erkekler küçük düşürülmek için herkesin önünde sodomize edilmektedir. Tüm bu cinsel saldırılar nedeniyle toplumda HIV/ AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar oldukça yaygındır.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The LRA has been known by a number of different names, including the Lord's Army (1987 to 1988) and the Uganda Peoples' Democratic Christian Army (UPDCA) (1988 to 1992) before settling on the current name in 1992. They are also sometimes referred to as Lord's Resistance Movement/Army (LRM/A or LRA/M). Some academics have included the LRA under the rubric Lakwena Part Two. For simplicity's sake, this article refers to all of these various manifestations as the "Lord's Resistance Army".
  2. ^ a b Ruddy Doom and Koen Vlassenroot (1999). "Kony's message: A new Koine? The Lord's Resistance Army in northern Uganda". African Affairs. 98 (390). Oxford Journals / Royal African Society. s. 5-36. 
  3. ^ "Interview with Vincent Otti, LRA second in command" 29 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. and " A leadership based on claims of divine revelations" 29 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. in IRIN In Depth, June 2007
  4. ^ "Uganda'da kayıp çocuklara ulaşma çabası". 6 Aralık 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2012. 
  5. ^ International Criminal Court (14 October 2005). Warrant of Arrest unsealed against five LRA Commanders 18 Ekim 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Accessed on 10 June 2008.
  6. ^ "'Ugandalı isyancılar yüzlerce kişiyi kaçırdı'". 14 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2012. 
  7. ^ "Tanrının Direniş Ordusu'na büyük darbe". 6 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2012. 
  8. ^ İnsancıl Hukuk Çerçevesinde Çocuk Asker Sorunu. Emine Akar. Astana yayınları. ss. 7-8, 113.