İçeriğe atla

Joseph A. Walker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joseph A. Walker
USAF/NASA Astronotu
USAF/NASA Astronotu
USAF/NASA Astronotu
Doğum 10 Şubat 1921(1921-02-10)
Washington, Pensilvanya, ABD
Ölüm 08 Haziran 1966 (45 yaşında)
Barstow yakınları, Kaliforniya, ABD
Rütbesi Yüzbaşı, USAF
Meslek Test Pilotu
Uzayda geçirdiği süre 22 dakika

Joseph Albert "Joe" Walker (20 Şubat 1921 - 8 Haziran 1966) Amerikalı test pilotudur. NASA ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'nin Man In Space Soonest prejesinde çalışmıştır. 1963 yılında deneysel X-15 roket uçağı ile gerçekleştirdiği iki test uçuşunda yerden 100 kilometre yüksekte uzay'ın sınırında uçmuştur. Bu uçuşlar ilk uzay uçağı uçuşlarında biridir. Aynı zamanda Walker bu uçuşlarla Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri ve Uluslararası Havacılık Federasyonu standartlarına göre astronot ilan edilmiştir.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Washington, Pensilvanya'da doğan Walker yine bu şehirdeki Trinity Lisesi'nden mezun olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'ne katılmadan önce Washington ve Jefferson Koleji fizik bölümünden mezun olmuştur.

Askeri kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı sırasında P-38 Lightning savaş uçağı ve aynı uçağın gözlem amaçlı değiştirilmiş bir modeli ola F-5A fotoğraflama uçağının pilotluğu yapmıştır. 1944 yılında Distinguished Flying Cross madalyasını kazanmıştır. Ayrıca yedi meşe yapraklı Air Medal da kazanmıştır.

Test pilotluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı'ndan sonra Hava Kuvvetleri'nden ayrılan Walker National Advisory Committee for Aeronautics'e (NACA) [Ulusal Havacılık Danışma Komitesi] katıldı. Komitenin Cleveland, Ohio'daki Uçak Motorları Araştırma Merkiz'ne deneysel fizikçi olarak girdi. Walker burada test pilotu olarak çalışmaya başladı. Özellikle buzlanma testlerinde çalıştı. 1951 yılında Edwards, Kaliforniya'daki Yüksek Hızlı Uçuş Araştırması İstasyonu'na tayin edildi.

15 yıl boyunca Edwards Uçuş Araştırmaları Tesisi'nde (günümüzde Neil A. Armstrong Uçuş Araştırmaları Merkezi) çalıştı. 1950'lerin ortasına gelindiğinde şef araştırma pilotu oldu. Çeşitli öncü araştırma projelerinde çalıştı. 8 Ağustos 1955'te bir roket uçak havada ana gemiden kaldırılacaktı. Kalkıştan önce gerçekleşen patlamadan yara almadan kurtulan Walker ana gemiye dönmeyi başardı.

X-15 Programı[değiştir | kaynağı değiştir]

Joseph Walker 1958 yılında Amerikan Hava Kuvvetleri'nin uzaya insan yollama programı Man In Space Soonest (MISS), En Kısa Sürede Uzayda İnsan projesindeki test pilotlarından biriydi. Ancak proje sonuç aşamasına gelemedi. Aynı yıl NACA NASA'ya dönüştü. 1960 yılında Walker NASA'nın ilk X-15 test pilotu oldu. İlk test uçuşunda uçağın gücünü fark edemeyen Walker koltuğuna yapışmıştı. X-15 ile 24 test uçuşu gerçekleştirdi. Bu uçuşlardan iki tanesi 100 kilometrenin üstünde gerçekleşti. 27 Haziran 1962'de saatte 6,605 kilometre hızla (5.93 Mach) uçtu.

Walker uzay uçuşu yapmış ilk sivil Amerikan ve uzay uçuşu yapmış ikinci sivildir. Aynı zamanda yaptığı iki test uçuşuyla birden fazla uzay uçuşu yapmış ilk kişidir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Walker'n kullandığı F-104'ün XB-70'e değdikten sonra patlaması, 8 Haziran 1966

8 Haziran 1966'da havada gerçekleşen bir kazada hayatını kaybetti. Kullandığı F-104 Starfighter havada bir North American XB-70 Valkyrie ile çarpıştı. Kaza sırasında Walker'ın da kullandığı beş F - 104 yakın formasyonda uçuyordu. General Electric için tanıtım fotoğrafları çekilecekti. 25,000 ft (7,6 km) yükseklikte Walker'ın F-104'ü XB-70'in sağ kanadının ucuna değdi. Değmenin etkisiyle uçak takla başladı. Yatay dengeleyiciler ve sol kanat patladı.