İçeriğe atla

Jimmy Chamberlin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jimmy Chamberlin
Genel bilgiler
DoğumJames Joseph Chamberlin
10 Haziran 1964 (59 yaşında)
Joliet, Illinois, ABD
TarzlarAlternatif rock, caz füzyon
MesleklerMüzisyen, söz yazarı
ÇalgılarBateri, perküsyon, gitar
Etkin yıllar1988-günümüz
Müzik şirketiCaroline, Virgin, Reprise, Sanctuary, TVT, Spitfire
İlişkili hareketlerThe Smashing Pumpkins, Zwan, Jimmy Chamberlin Complex, The Last Hard Men, Starchildren, Skysaw

Jimmy Chamberlin (d. 10 Haziran 1964; Joilet, Illinois), Amerikalı alternatif rock grubu The Smashing Pumpkins'in eski bateristi.[1]

The Smashing Pumpkins'e ilk üç üyeden daha sonra katılan Jimmy Chamberlin, ilk iki albüm olan Gish ve Siamese Dream'in neredeyse tamamını grubun lideri Billy Corgan ile kaydetmiştir. Grubun 1996'daki turu sırasında uyuşturucu ile ilgili bir olaya karıştığı ve bu olay grubun o zamanki konser klavyecisi Jonathan Melvoin'in ölümü ile sonuçlandığı için gruptan atılmıştır. Her ne kadar "The Last Hard Men" adlı bir gruba baterist olarak katılsa da, The Smashing Pumpkins'e 1998'de geri dönmüş ve 2 yıl sonraki ayrılmalarına kadar grupta çalmaya devam etmiştir. Bu ayrılıktan sonra Billy Corgan ile "Zwan" adlı bir alternatif rock grubu kurmuş ve "The Jimmy Chamberlin Complex" adlı kendi kurduğu caz ağırlıklı müzikal grupta çalmıştır. 2005'te The Smashing Pumpkins'in yeniden birleşmesiyle gruba katılan ve Corgan ile Zeitgeist'i kaydeden Chamberlin, 2009'da gruptan ayrılmıştır. Şu anda "Skysaw" adlı bir grupta bateristliğe devam etmektedir.

Bir caz bateristi olarak eğitim görmüş olan Chamberlin, Benny Goodman, Duke Ellington, Gene Krupa ve Buddy Rich gibi caz müzisyenleri ile birlikte Keith Moon, Ian Paice ve John Bonham gibi rock bateristlerinin de tekniği üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ifade etmektedir. Her ne kadar "rock müziğin en güçlü bateristlerinden biri" olarak tanınsa da, çalarken en çok kendini duygusal açıdan ifade etmeye çalıştığını belirtmektedir. Gigwise adlı internet sitesi, Chamberlin'i gelmiş geçmiş en iyi 5. baterist olarak isimlendirmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sadie, Stanley (2021). The new Grove dictionary of music and musicians (5. bas.). New York: Grove. ISBN 978-0195170672.