Jenő Landler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jenő Landler
Jenő Landler
Doğum23 Kasım 1875
Gelse, Macaristan
Ölüm25 Şubat 1928
Cannes, Fransa
MeslekPolitikacı

Jenő Landler (23 Kasım 1875 – 25 Şubat 1928), Macar komünist siyasetçi ve önder.[1] Kısa ömürlü olan Macaristan Sovyet Cumhuriyeti yönetiminde yer almıştır.[2]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Liseden sonra hukuk eğitimine başladı ve siyasi fikirlerine yakın olan Macaristan Sosyal Demokrat Partisine girdi. Partinin örgütlediği metal işçileri sendikası hareketine katıldı. Siyasi eğilimi süreç içerisinde daha da sola kaydı ve komünist oldu.

Ekim Devrimi[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı sırasında ne yaptığı bilinmemektedir. Ancak Ekim Devrimi sonrasında özellikle Béla Kun ve Tibor Szamuely ile birlikte eski Rus İmparatorluğu topraklarında savaş esiri düşmüş olan ve Ekim Devrimi ile birlikte serbest bırakılan Macar askerlerinin sosyalizm fikrini benimsemesi için uğraştı. Rus İç Savaşı sırasında Bolşevikler safında savaştı.

Macar Sovyet Cumhuriyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 1919’da Macar Sovyet Cumhuriyeti'nin ilan edildiği devrimden sonra komünist iktidarda İçişleri Halk Komiseri olarak görev yaptı. Cumhuriyetin çökmesini takiben Avusturya’ya kaçtı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

1928 yılında sürgünde Cannes’da öldü. Külleri Moskova’ya götürülmüş ve Kremlin Duvarı Mezarlığı'na yerleştirilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Smith, S. A. (2017). The Oxford handbook of the history of communism. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0198779414. 
  2. ^ Pons, Silvio (2020). The Cambridge history of communism. Cambridge, Birleşik Krallık: Cambridge University Press. ISBN 978-1316634578. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]