Jean de Lattre de Tassigny

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
De Lattre
Bernard Montgomery, Dwight Eisenhower, Georgi Jukov, Jean de Lattre de Tassigny (5 Haziran 1945)

Jean Joseph Marie Gabriel de Lattre de Tassigny (2 Şubat 1889 - 11 Ocak 1952), II. Dünya Savaşı sırasında General Charles de Gaulle komutasındaki birliklerin saflarında başarıyla çarpışan ve I. Çinhindi Savaşı'nın (1946-1954) en başarılı Fransız komutanları arasında yer alan subay. Ölümünden sonra mareşal rütbesine yükseltilmiştir.

I. Dünya Savaşı'nda çeşitli cephelerde görev aldıktan sonra, 1921-1926 arasında Fas'ta çarpıştı.II. Dünya Savaşı'nın başlarında bir kurmay görevinde bulundu. Mayıs 1940'ta ise bir piyade birliğinin komutanlığına getirildi.

Fransa'nın Haziran 1940'ta teslim olmasının ardından Almanlar tarafından tutuklandıysa da Ekim 1943'te Kuzey Afrika'ya kaçmayı başardı. Müttefiklerin 16 Ağustos 1944'te Fransa'nın güneyine yaptıkları çıkarma sırasında Fransız 1. Ordusu'na komuta etti. Müttefik ordularının Fransa üzerinden Almanya ve Avusturya'nın güneyine doğru ilerledikleri harekat sırasında da aynı görevi yürüttü. 8 Mayıs 1945'te Almanya'nın teslimini belgeleyen antlaşmanın imza töreninde Fransa'yı temsil etti.

Savaşın ardından bir süre Batı Avrupa Birliği kara kuvvetleri komutanlığı görevinde bulunan Lattre, yurtsever devrimci Viet Minh hareketine karşı yürütülen savaşta sivil Fransızları saferber etmek üzere Aralık 1950'de Fransız Çinhindi'ne gitti. 1951'de General Giap'ın Kızıl Irmak (Song Hong) deltasına düzenlediği saldırıyı durdurdu. Ama sağlığının bozulması üzerine Fransa'ya dönmek zorunda kaldı.