Jean Piaget

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jean Piaget
Jean Piaget in Ann Arbor.png
Doğum 9 Ağustos 1896(1896-08-09)
Neuchâtel, İsviçre
Ölüm 16 Eylül 1980 (84 yaşında)
Cenevre, isviçre
Vatandaşlık İsviçre
Eğitim Neuchâtel Üniversitesi, Zürih Üniversitesi
Bilimsel kariyeri
Dalı Psikoloji

Jean Piaget (9 Ağustos 1896 – 16 Eylül 1980), İsviçreli psikolog.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Ağustos 1896 tarihinde Neuchâtel'de doğdu. 1918 yılında Neuchâtel Üniversitesi'nde Bilim Doktorası'nı tamamladı. 1921 senesinde çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Cenevre Üniversitesi'ndeki profesörlük görevine 1929 yılında atandı. 1940'ta Psikoloji Laboratuvarı'nın yöneticisi oldu. Aynı yıl İsviçre Psikoloji Cemiyeti'nin başkanı oldu. Cenevre'deki Uluslararası Epistemoloji Merkezi'ni 1955 yılında kurdu ve yönetti. 1972'de Erasmus Ödülü'nü kazandı. 16 Eylül 1980 tarihinde Cenevre'de öldü.[1]

Teorik çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Genetik epistemoloji ve bilişsel gelişim alanında çığır açıcı çalışmalar yapmış olan Piaget, çocukta düşünce ve dil gelişiminin bir süreklilik içinde değil de, evrelerden ge­çerek oluştuğunu ve birey çevre ilişkilerinde etkin bir şekilde yapılandığını ortaya koy­muştur.

Dış dünyadan yalnızca izlenimler almakla kalmayıp zekasını etkin bir tarzda yapılandıran çocukta bilişsel yapı, Piaget’ye göre, dört evrede gerçekleşir:

  1. Duyusal motor dönem (0-2 yaş)
  2. İşlem öncesi dönem (2-5/6 yaş)
  3. Somut işlemler dönemi (6/7-11/12 yaşlar) - (somut işlemsel dönem olarak da adlandırılır.)
  4. Soyut işlemler dönemi (11/12 ve sonrası) - (formel işlemsel dönem olarak da adlandırılır.)

Jean Piaget, çocuk zihniyetinin yetişki­nin zihniyetiyle hiçbir ilişkisi olmadığını öne sürmüştür. Çocuğun mantığı kendine özgü olduğu gibi, ona göre, düşüncesi de benmerkezlidir. O kendisi için gelişir, kendi tarzında eğlenir; aklın kavramsal bilgileriyle ilgisi yoktur, çelişki bilmez. Çocuk ancak başkalarının düşüncesiyle temasa geçtiği zaman mantıklı olmaya başlar.

Ayrıca gelişim düzeyi kavramını Jean Piaget'e borçluyuz. Piaget Teorisi olarak bilinen teorisi, herkesin değişmez bazı düzeylerden geçtiğini ve bunların birbirinden ölçülebilir olarak ayrıldığını ortaya koymuştur. Bunların yanında, bilimsel gelişimi açıklamaya yönelik çok farklı ve kapsamlı bir bakış açısı ortaya koymuştur.

Temel eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Le Langagvövmcömmcdkt la Pensée chez l’En­fant - Çocukta Dil ve Düşünce
  • La Représentation du Monde chez l’Enfant - Çocukta Dünya Tasarımı
  • Introduction à l’Épistemologie génétique - Genetik Episte­molojiye Giriş
  • La Naissance de l’Intelli­gence - Zekânın Doğuşu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Langone, John; Stutz, Bruce; Gianopoulos, Andrea (2008) [ilk olarak 2006'da yayınlanmıştır]. Sayıların İcadından Sicim Teorisine: Bilimin 4000 Yıllık Resimli Serüveni. Duygu Akın (çev.). İstanbul: NTV yayınları. s. 381. ISBN 9789756690932.