Jean-Victor Poncelet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jean-Victor Poncelet
Doğum1 Temmuz 1788(1788-07-01)
Metz, Fransa
Ölüm22 Aralık 1867 (79 yaşında)
Paris,
MilliyetFransız
EğitimÉcole Polytechnique
Kariyeri
DalıMatematik, mühendislik
Çalıştığı kurumlarÉcole d'application de l'artillerie of Metz
University of Paris
École Polytechnique
İmza

Jean-Victor Poncelet (1 Temmuz 1788 - 22 Aralık 1867), École Polytechnique'in Komutan Generali olarak görev yapan Fransız bir mühendis ve matematikçiydi. Projektif geometrinin canlandırıcısı olarak kabul edilir.[1] Traité des propriétés projectives des figures adlı çalışması, Gérard Desargues'in 17. yüzyılda konuyla ilgili çalışmasından bu yana konuyla ilgili ilk tanımlayıcı metin olarak kabul edilir. Daha sonra bu metne bir giriş yazmıştır: Applications d'analyse et de géométrie.

Bir matematikçi olarak, Charles Julien Brianchon ile işbirliği yaparak Feuerbach teoremine önemli bir katkı sağlasa da, en dikkate değer çalışması yansıtmalı geometri üzerineydi. Ayrıca yansıtmalı harmonik eşlenikler hakkında keşifler yapmıştır. Bunları konik kesitler ile ilişkili kutuplar ve kutup çizgileriyle ilişkilendirir. Sonsuzlukta bir noktada buluşan paralel çizgiler kavramını geliştirdi ve düzlemin her dairesinde bulunan sonsuzda dairesel noktaları tanımladı. Bu keşifler dualite ilkesine ve süreklilik ilkesine yol açtı ve ayrıca karmaşık sayıların gelişimine yardımcı oldu.

Seçilen eserlerin listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Britannica, T. Editors of Encyclopaedia (2023, June 27). Jean-Victor Poncelet. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/biography/Jean-Victor-Poncelet 5 Ekim 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]