İçeriğe atla

Japon gülü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japon gülü
Hibiscus rosa-sinensis 'Brilliant'
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Plantae
Şube: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Malvales
Familya: Malvaceae
Cins: Hibiscus
Tür: H. rosa-sinensis
Hibiscus rosa-sinensis
L.
İri ve göz alıcı çiçeklere sahip olan Japon gülü (Çin gülü), yaygın biçimde saksılarda ve süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilir. Çiçekler uzun saplı, çok göz alıcı, iri, beyaz ve kırmızı başta olmak üzere çok farklı renklerde olabilir. (Japon gülü petal (taç yaprak) detayı.)

Japon gülü ya da diğer adıyla Çin gülü (Hibiscus rosa-sinensis), ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından Doğu Asya kökenli saksı ve bahçe süs bitkisi türü.[1]

Latince adı "Çin gülü" anlamına gelse de Türkçede kullanılan "Japon gülü" adı çiçekçilerde ve halk arasında çok yaygındır. Ankara ve İstanbul gibi bölgelerde saksılarda yetiştirilen bitki, Akdeniz ve Ege sahillerinde bahçelerde yaygın biçimde görülür.

Saksıda boyu kısa olsa da, bahçede 3 m.'ye kadar boylanabilen, 2 m'ye kadar yayılma alanı gösterebilen, yerden sık dallanan, çalı formunda bitkilerdir. Gövde genç sürgünlerde, yeşil renkli yaşlı dalları gri renklidir. Yapraklar parlak yeşil renkli yumurta şeklindedir. Çiçekler uzun saplı, çok göz alıcı, iri, beyaz ve kırmızı başta olmak üzere çok farklı renklerde olabilir.

Tropik ve sub-tropik iklimlerde yaşar. Hafif kuru, kireçli, tuzluluğa dayanıklı toprakları tercih eder.

Geleneksel Çin tıbbında da kullanılan bitki, süs bitkisi olarak yaygındır. Park ve bahçe düzenlemelerinde çiçekleri nedeniyle tercih edilir. Tek tek veya gruplar halinde kullanılabilir.

Türkiye'de de halk arasında iri ve göz alıcı çiçeklerinden dolayı yaygın biçimde yetiştirilir. İstanbul ve Ankara gibi nispeten soğuk bölgelerde saksıda (kışın içeriye almak için) yetiştirilen bitki, Ege ve Akdeniz sahillerinde saksı yerine bahçede bakılır. İzmir'in sahil kesimlerindeki evlerin bahçe duvarlarında ve balkonlarda sıkça görülen çiçeklerdir. Dalları örülerek farklı biçimler vermeye uygun olan bitkinin çiçekleri bir iki gün taze kalsa da yeni çiçekleri açtığından üzerinde çiçek eksilmiyor.

Tohum ve çelikle üretilir.

Malaycada bunga raya adı verilen bitki Malezya'nın millî çiçeğidir.

  1. ^ Türkçe kaynaklarda Çin gülü ya da Japon gülü adı kamelya (Camellia) için de kullanılmaktadır