Japon Kızıl Ordusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Japon Kızıl Ordusu (日本赤軍, Nihon Sekigun, JKO) Fusako Shigenobu adlı bir komünist tarafından Şubat 1971 tarihinde Lübnan'da kurulan silahlı bir örgüttür. Örgütün kuruluşu Shigenobu'nun Japon Komünist Birliği - Kızıl Ordu Fraksiyonu'ndan kopmasının ardından gerçekleşmiştir. Gücünün zirvesine ulaştığında örgütün 40 kadar üyesi olduğu iddia edilmekteydi. O dönemde örgüt dünyadaki en iyi bilinen silahlı sol eğilimli gruplardan biriydi.[1] JKO'nun Filistinli bir örgüt olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ile kuvvetli bağları olduğu bilinmekteyse de 1972 yılında İsrail'de 26 kişinin öldüğü Lod Havalimanı katliamının iki örgüt tarafından ortaklaşa gerçekleştirildiği iddiası her iki grupça da reddedilmiştir. 1980'lerin başına gelindiğinde JKO'nun artık Japonya'da aktif olamadığını ve finansman, eğitim ve silah tedariki alanlarında tümüyle FHKC'nin gölgesinde kaldığını söylemek mümkündür. Örgüt, ABD'de çeşitli eylemlerde bulunmuştur.

JKO'nun hedefleri arasında Japon hükümetini ve İmparatorluk makamını devirerek tüm dünyayı saracak bir devrimin ilk adımını atmak başta gelmektedir.

Ayrıca Fransız haber ajansı AFP; 11.09.2001'de ABD'deki terör eylemlerini, Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının intikamı olarak JKO'nun üstlendiğini duyurmuştur. JKO bunu reddetmiştir ve bu AFP iddiasının da hiçbir kanıtı yoktur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]