Japon Kızıl Ordusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japon Kızıl Ordusu
日本赤軍
Lider(ler) Fusako Shigenobu
Amaç Japonya'da Proleter devrim, Dünya devrimi
İdeoloji Komünizm
Marksizm-Leninizm
Anti-emperyalizm
Anti-Siyonizm
Siyasi yelpaze Aşırı sol

Japon Kızıl Ordusu (日本赤軍, Nihon Sekigun, JKO) 1971'de Lübnan'da Fusako Shigenobu tarafından kurulan komünist bir militan grubuydu. Lod havaalanı katliamından sonra, bazen kendisine Arap-JKO adını verdi. JRA'nın belirttiği hedefler, Japon hükümetini ve monarşiyi devirmek ve aynı zamanda bir dünya devrimi başlatmaktı.

Grup aynı zamanda Anti-Emperyalist Uluslararası Tugay (AEUT), Kutsal Savaş Tugayı ve Savaş Karşıtı Demokratik Cephe olarak da biliniyordu.

Japonya'daki Kızıl Ordu Fraksiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Shigenobu, kökleri militan yeni sol Komünist Liginde yer alan Japonya'daki Kızıl Ordu Fraksiyonu'nda (Sekigun-ha) öncü bir üye olmuştu. Terörizm yoluyla devrimi savunan grup,[1] Eylül 1969’da devlete savaş ilan ederek kendi gruplarını kurdular. Polis, 1970’e kadar hapiste olan kurucu ve entelektüel lider Takaya Shiomi de dahil olmak üzere birçoğunu hızla tutukladı. Sekigun, yaklaşık 200 üyeyi kaybetti ve kalanlar, Temmuz’da Rengo Sekigun veya Birleşik Kızıl Ordu’yu oluşturmak için Maoist bir grupla birleşti. 1971. Bu grup Asama-Sanso olayı sırasında, on iki üyesini Haruna Dağı'ndaki bir eğitim kampına kattıklarında, yüzlerce polisi kapsayan bir hafta süren kuşatmadan önce kayda değer hale geldi. Fusako Shigenobu, Japonya'yı yalnızca bir avuç dolusu insanla terk etmişti, ancak grubunun zirvesinde yaklaşık 40 üyesi olduğu ve dünyanın en iyi bilinen solcu gruplarından birinin Lod havaalanı katliamından olduğu söyleniyor.[2] 1971’deki Japon Kızıl Ordusu, Nihon Sekigun, Filistin Özgürlüğü (PFLP) ve Wadie Haddad’ın Halk Cephesi ile çok yakın bağları vardı. 1972'de Japonya'daki Birleşik Kızıl Ordu sona erdi ve Shigenobu grubu finansman, eğitim ve silahlanma için PFLP'ye bağımlıydı.

Nisan 2001’de, Shigenobu, savaşlarının yasal yollarla yapılması gerektiğini söyleyen Japon Kızıl Ordu’nun dağıldığını bildiren tutuklamadan bir bildiri yayınladı.[3]

Ulusal Polis Ajansı, 2001 yılında Rentai Hareketi adı verilen bir halef grubunun kurulduğunu açıkça belirtti.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Terrorist profile group - the Japanese red army 2 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. "The Japanese red army attempts to support through terrorism a worldwide Marxist Leninist revolution
  2. ^ Japanese Red Army (JRA) Profile 28 Nisan 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The National Memorial Institute for the Prevention of Terrorism Terrorism Knowledge Base (online)
  3. ^ "Shigenobu declares end of Japanese Red Army". The Japan Times Online. 16 Nisan 2001. 5 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2019. 
  4. ^ "Movements of the Japanese Red Army and the "Yodo-go" Group". Japanese National Police Agency. 7 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2011.