İçeriğe atla

Jan Valtin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jan Valtin
Jan Valtin, 1950
Doğum17 Aralık 1905(1905-12-17)
Ölüm1 Ocak 1951 (45 yaşında)
MilliyetAlman

Jan Valtin (Gerçek adı: Richard Julius Hermann Krebs; 17 Aralık 1905 - 1 Ocak 1951), Alman komünist ve iki savaş arasında Komintern görevlisi. 1941 yılında çıkan ve özellikle ABD'de de çok satan Out Of Night kitabıyla tanınır.

1919‘daki Spartakist ayaklanmasına, on dört yaşındayken, bisikletli kurye olarak katıldı. 1923 yılında, komünist Hamburg ayaklanmasında aktif rol aldı. Daha sonraki yıllarda, profesyonel Komintern görevlisi olarak, özellikle limanlardaki örgütlenme faaliyetlerinde çeşitli görevler yaptı. Amerika, San Quentin’de, G.P.U.’nun emriyle giriştiği, başarısız bir suikast eyleminden dolayı üç yıl hapis yattı. Nazi’ler iktidara geldikten sonra Danimarka’ya gitti. Oradan, Komintern Batı Sekreterliği’nin verdiği görevle, yeraltı çalışması yapmak üzere Almanya’ya gizlice girdi. Nazi’ler tarafından yakalandı ve ağır işkence gördü. G.P.U., Gestapo içindeki bir ajanı vasıtasıyla kendisiyle bağ kurup, Nazi ajanı rolü oynamasını emretti. Sonunda Nazi’leri, kendilerinden yana olduğuna inandırabildi. Nazi’ler, onu, bir hapishaneden kaçış mizanseninin ardından ajanları olarak Danimarka’ya gönderdiler. Ancak, karısı ve çocuğu Nazi’lerin elinde rehine olarak tutuluyordu. Danimarka, G.P.U.’nun yanlış bilgilerle Gestapo’yu yanıltmasını ve bir Gestapo ajanını yakalamasını sağladı. Bu arada, G.P.U. ile anlaşmazlığa düştü. G.P.U., onu Moskova’ya göndermek üzere tutukladı. Fakat, G.P.U.’nun elinden kaçmayı başardı ve 1938 yılında ABD’ye gitti. Stalinist basında hakkında çıkan yazılar üzerine, Gestapo, Valtin’in kendilerini aldattığını öğrenmiş oldu ve karısı Firelei‘yi yeniden tutukladı, Firelei Gestapo hapishanesinde öldü.

Valtin, Amerika’da, çeşitli işlerde işçi olarak çalıştı, daha sonra, II. Dünya Savaşı’nda, Amerikan ordusuna er olarak katıldı. Savaştan sonra, House Committee on Un-Amerikan Activities tarafından soruşturmaya uğradı, ancak aklandı. 1947 yılında Birleşik Devletler vatandaşı oldu. İki savaş arası dönemi anlattığı 'Out of the Night’ı 1941 yılında yazdı,[1] kitap yalnızca ABD’de bir milyonun üstünde sattı. 1951 yılında, kırk altı yaşında öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ (Türkçesi: Gün Zileli, 2009, Kibele Yayınları)