İçeriğe atla

Ishida Mitsunari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ishida Mitsunari
石田 三成
Ishida Mitsunari'nin portresi
Sawayama Kalesi daimyōsu
Görev süresi
1590-1600
Yerine gelen Ii Naomasa
Kişisel bilgiler
Doğum Sakichi
1559
Ōmi vilayeti, Japonya
Ölüm 6 Kasım 1600
Kyoto, Japonya
Askerî hizmeti
Bağlılığı Azai boyu
Toyotomi boyu
Batı Ordusu
Çatışma/savaşları Tottori Kuşatması
Takamatsu Kuşatması
Shizugatake Kuşatması
Komaki ve Nagakute Muharebesi
Oshi Kuşatması
Imjin Savaşı
Fushimi Kuşatması
Sekigahara Muharebesi

Ishida Mitsunari (Japonca石田 三成; 1559-6 Kasım 1600), Sengoku döneminin sonlarında yaşamış bir Japon samuray ve daimyō. En çok, 16. yüzyıldaki Azuchi-Momoyama Dönemi'nin ardından Sekigahara Muharebesi'nde Batı ordusunun komutanı olarak hatırlanmaktadır. Aynı zamanda saray unvanı olan Jibu-no-shō (治部少輔) ile de tanınır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mitsunari, 1559 yılında Ōmi vilayeti doğdu. Azai boyuna hizmet eden Ishida Masatsugu'nun ikinci oğluydu. Doğum adı Sakichi (佐吉) idi. Azai, 1573'te Oda Nobunaga'nın güçlerine karşı yapılan savaşta yok edilince Ishida hizmetten çıkarıldı. Nagahama'nın daimyōsu iken Toyotomi Hideyoshi ile tanıştı. Mitsunari, 1578 civarında Toyotomi'nin güçlerine katıldı ve Hideyoshi, Chūgoku bölgesindeki seferine başladığında ona hizmet etti. Mitsunari'nin, diğerlerinin yanı sıra Takamatsu ve Tottori kalelerinin kuşatmalarına katıldığı biliniyor.

Hideyoshi iktidara geldikten sonra Mitsunari, geniş bilgisi ve iyi hesaplama becerisi sayesinde çoğunlukla mali konuları ele almaya başladı. Hideyoshi'nin yönetimindeki en yüksek yetkililer olan beş bugyōdan biri olarak atandı. Mitsunari'ye ayrıca 200.000 kokuluk bir tımarlık verildi ve Sawayama'nın daimyosu olarak atandı. Mitsunari, sivil işlerin yanı sıra ara sıra savaş durumlarında da rol aldı ve Hideyoshi'nin 1597'deki ikinci Kore seferinde yer aldı.[1]

Hideyoshi'nin 1598'deki ölümünden sonra krallığın bugyōsu, Hideyoshi'nin oğlu Toyotomi Hideyori reşit olana kadar vekil olarak hareket eden beş yaşlıdan oluşan bir konseyle işbirliği yapmak zorunda kaldı. Ancak Tokugawa Ieyasu onların arasından güç aramaya başladıkça yaşlılar ve bugyō arasındaki ilişki gerginleşti. Mitsunari ve Ieyasu'nun ilişkisi sonunda Mitsunari'nin Ieyasu'ya başarısız bir suikast girişiminde bulunduğu noktaya kadar tırmandı. Siyasi çatışmayı, 1600 yılında Sekigahara Muharebesi'nde açık savaş izledi. Mitsunari'nin Batı ordusu, Ieyasu'nun koalisyonu tarafından mağlup edildi ve Mitsunari, Konishi Yukinaga ve Ankokuji Ekei ile birlikte başı kesilerek idam edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Turnbull, Stephen (2012). Tokugawa Ieyasu. ISBN 9781849085755. 

Ek okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bryant, Anthony. Sekigahara 1600: The Final Struggle for Power. Praeger Publishers, 2005

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]