İçeriğe atla

Toyotomi Hideyori

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Toyotomi Hideyori
豊臣 秀頼
Toyotomi Hideyori
Doğum8 Eylül 1593(1593-09-08)
Ölüm4 Haziran 1615
Osaka Kalesi, Japonya
Bağlılığı Toyotomi boyu
Çatışma/savaşlarıOsaka Seferi
Ailesi
ÇocuklarıToyotomi Kunimatsu
Tenshūin
Toyotomi Motomaru
Toyotomi Tokimaru

Toyotomi Hideyori (Japonca豊臣 秀頼; 8 Eylül 1593-4 Haziran 1615), Sengoku döneminde yaşamış bir Japon samuray. Toyotomi Hideyoshi'nin oğlu ve belirlenmiş halefiydi. Osaka Seferi'nden sonra alınan yenilgi üzerine annesi ile birlikte seppuku yaparak intihar ettiği düşünülmektedir.

Toyotomi Clan'ın Mezarı Mount Kōya
Hideyori ve Yodo-dono'nun intihar ettiği yerdeki işaret, Osaka Kalesi

Erken dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Eylül 1593 tarihinde Japonya'da doğdu, Hideyoshi'nin ikinci oğluydu. Hideyori'nin doğuşu potansiyel bir veraset sorunu yarattı. Hideyoshi bundan kaçınmak için yeğenini ve varisi Hidetsugu'yu Kōya Dağı'na sürgün etti ve ardından Ağustos 1595'te intihar etmesini emretti. Hidetsugu'nun örneğini takip etmeyen aile üyeleri daha sonra 31 kadın ve birkaç çocuk da dahil olmak üzere Kyoto'da öldürüldü[1] ve ayrıca Mogami Yoshiaki'nin kızı. Hideyoshi, Kyoto'ya Hidetsugu'nun cariyesi olmak için yeni gelen ve gelecekteki kocasıyla henüz tanışmamış olan Yoshiaki'nin kızının hayatını bağışlamayı reddetti.

Hideyoshi 1598'de öldüğünde, Hideyori'nin yerine yönetmesi için atadığı beş vekil güç için kendi aralarında şakalaşmaya başladı. Tokugawa Ieyasu, Sekigahara Savaşı'nda diğerlerine karşı kazandığı zaferden sonra 1600'de kontrolü ele geçirdi. Hideyori'nin Ieyasu'nun yedi yaşındaki torunu Senhime ile yaptığı görücü usulü evlilik, Toyotomi klanının ihtilafını ve komplosunu hafifletmek için tasarlandı.[2] Bu dönemde sekiz yaşındaki erkek çocuk tüm dünyada barış dileyen ifadelerle hat sanatı icra etmiştir.[3]

On dört yıl sonra, Hideyori artık Osaka Kalesi'nde yaşayan genç bir daimyo, Toyotomi Hideyoshi'nin oğlu ve meşru varisiydi. Ancak Tokugawa Ieyasu, genç Hideyori'yi potansiyel bir tehdit olarak görmeye devam etti. Ieyasu'ya karşı çıkan birçok samuray, onun Japonya'nın haklı hükümdarı olduğunu iddia ederek Hideyori'nin etrafında toplandı.

Leyasu ile çatışma[değiştir | kaynağı değiştir]

Leyasu, Hideyori'nin yaptırdığı tapınağın açılış töreninde kusur buldu; sanki Ieyasu'nun ölümü ve Tokugawa klanının mahvolması için dua ediyor gibiydi. Leyasu, Hideyori'ye Osaka Kalesi'ni terk etmesini emretti, ancak kaledekiler reddetti ve samurayları kale içinde toplanmaya çağırdı. Sonra 1614'te Tokugawa, Hideyori'ye karşı Osaka Kalesi'ni kuşattı.

Osaka kuşatması[değiştir | kaynağı değiştir]

Shogun Tokugawa Hidetada liderliğindeki Tokugawa kuvvetleri, "Osaka Kış Kuşatması" olarak bilinen 1614 kışında Osaka Kuşatması'nda Hideyori'ye saldırdı. Saldırı başarısız oldu, ancak Hideyori bir ateşkes imzalamaya ve Osaka Kalesi'ndeki kalesinin savunmasını dağıtmaya ikna edildi.

Nisan 1615'te Ieyasu, Toyotomi Hideyori'nin önceki Kasım'dan daha fazla asker topladığını ve Osaka Kalesi'nin hendeğini doldurmayı durdurmaya çalıştığını öğrendi. Toyotomi güçleri, Osaka yakınlarındaki şogun güçlerinin birliklerine saldırmaya başladı. 5 Haziran 1615'te Tokugawa, "Osaka Yaz Kuşatması" olarak bilinen bir saldırı olan Osaka Kalesi'ne saldırdı. Toyotomi'nin kuvvetleri savaşı kaybetmeye başladığında, doğrudan Hideyori tarafından yönetilen daha küçük bir kuvvet Osaka Kalesi'nden çok geç çıktı ve ilerleyen düşmanlar tarafından kaleye geri kovalandı. Kalenin uygun bir savunmasını kurmak için zaman yoktu ve çok geçmeden ateşe verildi ve topçu ateşiyle dövüldü. Hideyori ve annesi seppuku yaptı ve Tokugawa yönetimine karşı 250 yıl kadar süren son büyük ayaklanma sona erdi. Dul eşi yeniden evlendi ama daha sonra bir Budist rahibe oldu.

Tarihsel bağlam[değiştir | kaynağı değiştir]

"James Murdoch'ın A History of Japan In The Century of Early Foreign Discourse" adlı eserine göre, ağırlıklı olarak birçok Japon kaynağının (Nihon Shoki, Miyoshi-Ki ve daha birçokları) çalışmalarına ve aynı zamanda ağırlıklı olarak Japonların yazılarına dayanmaktadır. Cizvitler, yıllık mektupları, Will Adams'ın mektupları ve Adams'ın Hollandalı yoldaşlarının günlükleri, Hideyori'nin ölümü ve Osaka Kalesi'nin son düşüşü olayları böyleydi - Sanada Yukimura, kapılarının dışındaki doruk noktasına ulaşan savaşın taktisyeniydi. Osaka. Ciddi bir sayısal dezavantaja sahip olduklarını kabul ederek, Tokugawa kampında sürpriz ve kafa karışıklığı yaratma taktiği denemeye karar verdiler. Bu, ilk olarak, Osaka kaptanı Akashi Morishige'nin Tokugawa minibüsünün arkasına geçerek, daha sonra Akashi'nin sürpriz saldırısıyla alınacak olan Akashi'ye düşerek, Sanada'nın birlikleriyle ve Osaka rōnin'den sorumlu Mōri Katsunaga'ya izin vermesiyle gerçekleştirilecekti. Tokugawa cephesine düşmek. Karışıklık doruk noktasına ulaştığında Hideyori, kendi birlikleriyle Osaka kalesinden dışarı çıkacak ve teoride Tokugawa'lara son darbe olacaktı.

Murdoch'a göre olan şey, Akashi'nin şeritlerden çıkmadan önce keşfedildiği ve meşgul olduğu için Tokugawa birliklerinin arkasına geçememesiydi. Mōri'nin savaşmaya hevesli rōnin'i, Sanada'nın (savaşın taktikçisi olmasının yanı sıra savaşın Komutanı olarak görev yapıyordu) onlara emir vermesini beklemeden Tokugawa saflarına ateş etmeye başladığında planlar suya düştü. . Sanada hemen rōninlere durmasını söyledi ama onlar çabalarını sadece ikiye katladılar. Ronininin hevesinden yararlanmaya karar veren Mori Katsunaga, yine de onları ileri fırlatmaya karar verdi. Bunun üzerine Sanada, orijinal planının herhangi bir yapısını korumak için rōnin'in yanında yer alması gerektiğini fark etti. Daha sonra, planda kararlaştırıldığı gibi biraz daha ileri gitmek yerine, tam o anda yola çıkması için Hideyori'ye bir haberci gönderirken, Katsunaga'nın kuvvetinin yanında, doğrudan Tokugawas'a girmeye karar verdi.

Hideyori, birlikleriyle birlikte Osaka'dan ayrılmak için hareket etmeye başladı. Bu arada, Osaka birlikleri sayısal dezavantaja rağmen oldukça iyi durumdaydı. Hatta Murdoch'un kitabında, olayla ilgili bir misyoner mektubundan bir alıntıda gösterdiği gibi (bu noktada Osaka kalesinin içinde birkaç tane vardı), Osaka saldırısının aslında oldukça başarılı olduğu ve Tokugawa'yı oldukça geri çektiği söylendi. derhal. Tokugawa kargaşası yaratma planı işe yaradı ve Cizvitlere göre, merkez kuvvetin nihai takviyesi olarak hizmet eden Ieyasu'nun kendisi, zafer yakın görünüyorsa adamlarına onu öldürmelerini söylemişti. Bunu sadece Cizvitler yazmakla kalmadı, başka bir anlatımda Murdoch, Ieyasu'nun en azından bir süredir seppuku planları olduğunu, çünkü zafer ondan kaçıyor gibi göründüğünü belirtiyor.

Siebold'a göre, bu kritik anda, Hideyori savaşa girmek için Osaka'dan ayrılırken, Ieyasu, Tokugawa'nın rehinesi olan Osaka kaptanı Ōno Harunaga'nın oğlunu Osaka'ya gönderdi. Ono Harunaga'nın oğlu kaleye girdi ve hemen Tokugawa'dan babasına bir mektup gönderdi. Mektupta "Hideyori'nin kaleyi terk etmesine izin vermeyin. Kalede bir komplo vardır ve Hideyori kaleyi terk eder etmez arkadan saldırıya uğrayacaktır" yazıyordu. Siebold'a göre bu mektup yüzünden Hideyori'nin plandaki payı başarısız oldu. İçeriği hakkında kendisine haber verildiğinde tam ayrılmak üzereydi ve bu noktada kavgaya girmekte durakladı.

Sonunda, Osaka birliklerinin gaddarlığına ve ilk zaferlerine rağmen, Tokugawa kuvvetlerinin sayısal avantajı çok fazla olduğunu kanıtladı. Nihon Senshi'ye göre:

"Hideyori, rōnininin yenilgiye uğradığını öğrendiğinde, "Ölüm uzun zamandır karşılaşmaya hazır olduğum şeydir" dedi ve son savaşını vermek için kaleden çıkmak üzereyken durduruldu. Yedi kaptanından biri olan Hayami'nin, bir başkomutan'ın, rastgele ölüler arasında şahsını ifşa etmemesini rica eden tarafından.Hideyori kaleyi sonuna kadar savunsun, düştüğünde bir karar verme zamanı gelecekti!"

Ve ardından gelen kaosun ortasında Hideyori geri çekildi. Kale ateşlendi ve genel bir kaos başladı. Yedi kaptanından biri olan bu Hayami, sonunda shōgun'un kızı ve Ieyasu'nun torunu olan karısı Hideyori'yi ve annesi Yodogimi'yi kalede yangına dayanıklı bir kaleye götürür. Buradan, Hideyori'nin shōgun'un kızı olan karısı, babasına ve büyük babasına Hideyori'yi bağışlaması için yalvarmaya gitti. Murdoch'a göre, nihayet şogun Hidetada'ya ulaştığında, Murdoch ona soğuk bir şekilde, "Neden kocanla birlikte ölmüyorsun?" hangi gelenekseldi. Ancak, Ieyasu merhametliymiş gibi davrandı ve Tokugawa kaptanları Ii ve Ando'ya Hideyori'nin güvenli bir şekilde geri çekilmesini sağlama talimatı verdi.

Ancak Hideyori, annesiyle birlikte yangına dayanıklı kalede kaldı ve Ieyasu ve Hidetada'ya mesajlar gönderdikten sonra bir yanıt bekledi. Ona hiçbir şey verilmedi ve Ii ve Ando'nun güçleri tarafından ateşe dayanıklı olması üzerine, iddiaya göre daha sonra ritüel intihar etti ve kale yok edildi.

Ii, Hideyori'nin güvenli bir şekilde geri çekilmesini sağlamakla görevlendirilmiş olmasına rağmen, kısa bir süre sonra işleri Ieyasu'ya bildirip kendisine verilen emirleri aştığını söylediğinde ve bunun üzerine Ieyasu'dan Murdoch'un kitabına göre onu buna göre cezalandırmasını istedi., Ieyasu hiçbir şey söylemeden sadece başını salladı ve Ieyasu'nun yanından ayrıldım. Birkaç hafta sonra, Omi'deki Hikone'deki gelirine bir zam aldı, toplam 180.000 kokudan 230.000 kokuya ve daha sonra 1617'de 280.000 kokuya yükseldi.

Hayatta kalma mitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hideyori'nin gerçek cesedi asla keşfedilmedi ve popüler bir söylenti Hideyori'nin Osaka'dan kaçtığı konusunda ısrar etti. Murdoch'a göre, söylentiler Tokugawa şogunluğunu ilgilendirecek kadar haklıydı. Konu o kadar ciddiydi ki, William Adams'ın Hollandalı yoldaşı Cocks'un dergilerinde bahsedildi. Cocks'un günlüğünden alınan aşağıdaki alıntılar, eldeki konuyu açıklamaktadır:

"18 Eylül 1616

Yüzbaşı Adames, sevkimizi sağlamak için tekrar Cort'a [Yedo'da] gitti ve tüm Konseyin ölüm kalım adaleti meseleleriyle meşgul olduğunu gördü; ve diğerleri arasında, Fidaia Samme [Hideyori] hakkında son saate kadar kalede olduğu için bir adam sorgulandı. Bu adam, efendisinin nerede olduğunu veya hayatta mı, ölü mü olduğunu ona itiraf ettirmek için çok eziyet çekti ve eziyet çekti; ama bir şey itiraf edip etmediğini duyamıyorum."

"5 Mayıs 1616

Langasaque'li Tuan Dono'nun [Nagasaki] oğlu [yani, Osaka'nın fırtınasında öldürülen Japon Cizvitinin erkek kardeşi], kendilerine soe denilen Taccasange adasını almak için askerlerle dolu 13 barokla denize açıldı, ama bizim tarafımızdan Isla Fermoza. Ve Goto'da olduğu, Miaco'dan gelecek daha fazla yardım için kaldığı ve Fidaia Samme'yi [Hideyori] aramak için Lequea'ya [Loochoo] gitmek istediklerini düşündükleri bildirildi."

"7 Temmuz 1616

Tono ya da Xaxma Kralı'nın [Satsuma] Fidaia Samme'nin [Hideyori] sağındaki yeni İmparator [Hidetada]'ya karşı savaşmak niyetinde olduğu ve hayatta olduğunu bildirdikleri ve Langasaque ile başlamak niyetinde olduğu söylenen konuşmalar. . Bu artık ortak rapordur."

"15 Ekim 1616

Ve Fidaia Samme'nin hayatta olduğu söyleniyor; ama buradan ne çıkacağını bilmiyorum."

Hideyori'nin oğlu Kunimatsu (8 yaşında) yakalandı ve başı kesildi; kızı Naahime (Prenses Naa) (7 yaşında), Kamakura'daki bir manastır olan Tōkei-ji'ye gönderildi ve daha sonra yirminci başrahip Tenshūin (1608-1645) oldu.

Soy ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokugawa IeyasuAzai NagamasaOichiOda Nobunaga
Tokugawa HidetadaOeyoOhatsuYodo-donoToyotomi HideyoshiOne
Tokugawa IemitsuSenhimeToyotomi Hideyori

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Senhime portresi
Tenshu-ni

Icha no Kata Oiwa no Kata, Narita Goheisukenao'nun kızı Okogo hiçbir Tsubone

  • Çocuklar:

Owaki no Kata tarafından Toyotomi Kunimatsu (1608-1615)

Tenshūni [ja] (1609-1645) tarafından Oiwa no Kata

Toyotomi Motomaru (ö. 1688) Icha no Kata Toyotomi Tokimaru

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2022. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2022. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2022. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]