Indore

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Indore
इंदौर
Indore - Rajwada
Indore konumu
Ülke Hindistan Hindistan
Eyalet Madhyaa Pradesh
Bolge (District) Indore district
Yüzölçümü
 • Toplam 3.898 km² (1.505 mil²)
Rakım 553 m (1.814 ft)
Nüfus
 (2011)
 • Toplam 1,516,918,
Zaman dilimi UTCGMT+5:30 (IST)
Alan kodu 0731
Resmî site
[www.indore.nic.in]

Indore (Hindi dili:इंदौर) merkezi Hindistan'da Madhya Pradesh eyaletinin en büyük şehri ve ticaret merkezidir. Indore, eyalet baskenti olan Bhopal şehrinin 190 km batısında bulunmaktadır. 2011 Hindistan Nüfus Sayımına göre Indore şehri nüfusu 1.516.918 kişi olup [1] nüfus itibarıyla Hindistan ülkesinde 15. büyük şehirdir [2] ve (2009 tahminleri itibarıyla) nüfus itibarıyla tum dunya şehirleri listesi uzerinde 147. sıradadır. Indore şehri yorel idare olan Indore bölgesi (district) ve Indore Bolumu (division) merkez şehri görevlerini de tasir.

"Maratha Imparatorlugu" çağlarında "Deccan" bölgesi ve Delhi şehri arasında bulunan onemli bir yol menzili idi. Maratha Hukumdari "Madhavrao Peshwa" oldukten sonra "Maratha Imparatorlugu" çokup dagildi. Bu parcalardan biri olan Holkar Devleti Indore'yi baskent yaptı. Sonradan Holkar Devleti hukumdari Rani Ahilyabai Holkar bu devletin baskentini Maheshwar şehrine nakletti.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Indore Madhya Pradesh eyaletinin batı kısmında "Malwa" palatosunun güney kıyısında ve "Shipra Nehri"'nin kolları olan "Sraawati Nehri" ve "Khan Nehri" uzerinde yerlesiktir. Indore şehri yuksek bir duzluk uzerinde bulunur ve bu duzlugun güneyinde "Yadri Silsilesi" vardir. Indore şehrinin denizden üstünde rakimi ortalama 550 metredir.

Indore "nemli ve kuru tropik iklimi" ile "nemli subtropik iklimi" arasidna bir gecis noktasında bulunur. Şehirde iyice hissedilen uc degisik mevsim vardır. yaz mevsimi, moonson mevsimi ve kis mevsimi:

 • Yaz mevsimi: Mart ortasında başlar. Nisan ve Mayis gayet yuksek isida sicak olabilir. gözlemlere göre bu aylarda ortalama isi 42-44 °C olmaktadır; fakat 1994'te rekor olarak 48 °C isi gözlemmiştir. Buna karşılik bu sicak aylarda nem dusuk haddedir. Indore'nin Malwa Platosunun güney kosesinde bulunduğu için bu aylarda "Shab-e-Malwa" adi verilen nispeten soğujk rüzgarlara aksam ustleri eserek şehrin isini dusurur.
 • Monsoon mevsimi: Haziran sonunda başlar. Bu mevsimde isi ortalaması 26 °C; devamli ve sel gibi yagmur yagisi ve yuksek nemlilik bu mevsim nitelikleridir. Ortalama yagmur yaklaşık 81,5 cm olur.
 • Kis mevsimi: Kasim ortasında başlar. Bu mevsimin nitelikleri yagissiz, mutedil isili ve gunesli

olmasidir. Ortalama isi 15 °C olmakla beraber geceleri isi duser ve bazi geceler don bile gözlemlenmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]


Yorel ve yerel idare[değiştir | kaynağı değiştir]

Indore "IMC - Indore Municipal Corporation (Indore Belediye Kurumu)" tarafından idare edilir. Şehirn etrafındaki bazi varoşların idaresi "IDA - Indore Development Authority (Indore Gelişme Otoritesi)" idaresi altındadır. IMC 1956da cikarilan bir eyalet kanunu ile kurulmuştur. Idare için şehir 69 mahalleye (ward) bolunmus ve bu mahalleler ise ise 11 bölgeye (zone) bolunmustur.

Indore şehir ve varoşlarının uzun vadele planlaması ve geliştirilmesi IDA kurumuna verilmiştir. Bu kuruma fonksiyonel olarak 9,718 km² bir alan kaplayan metropoliten Indore şehirsel bölgesi için master-planlar hazırlayıp bunların uygulanmasını kontrol etme yetki ve görevi verilmiştir.

IMC için her mahalle secimle temsilci secilmekte ve bunlar da şehir meclisi olarak şehrin belediye reisini secmektedirler. Belediye reisi, şehrin gunluk hizmetleri (şehir hizametleri, şehir eğitim kurulu, şehir otobus servisleri, şehir hastanesi ve şehir Kütüphanesi) idaresi ile görevlidir. Madhya Pradesh eyaleti hukumetinin tayin etmis olduğu bir genel idareci "Belediye Komiseri" bu şehrin sivil idaresinden yetkilidir. Indore Şehir Polis'in idaresinden yetkili olan kişi ise merkezi "Hindistan Polis Servisi" memuru olan "Genel Polis Mufettisi"'dir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Indore toplam nüfusu 2011 Hindistan Nüfus Sayımına göre 1.516.918 kisidir. (2099 itibarıyla) erkek nüfus tumun %53u ve kadin nüfus %47sini olusturur. "Hindistan Nüfus Sayimi Raporlari". India census. 16 Haziran 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2010. </ref>

2001 Nüfus Sayımına göre Indore'de yıllik ortalama nüfus buyume haddi %2,85 dir. 6 yaşından küçük olan nüfus orani %12,72 dir. şehrinde okuryazarlik orani %75 olup Hindistan ortalaması olan %59,5den yuksektir. Şehirde okuryazarlik orani erkek nüfus için %75 ve kadin nüfus için %64dur.[3]

Indore'de Mahdya Pradesh eyaleti resmi dili olan Hindi dili en çok kullanilan dildir. Bunun yanında "Marathi" ve "Malwi" dilleri konuşulmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Indore şehri civarında pamuk, misir, bugday, dari ve koza tarimi onemlidir. Indore Madhya Pradesh eyaletinin ticaret ve sanayi merkezidir. Bu ticaretin çoğunlugu küçük, orta boyutlu ve bazi büyük boyutlu sanayilerden ve hizmet sektorunden kaynaklanip ortaya cikar. Indore'de bulunan sanayi basında "otomotiv sanayi", "kimya endustrisi", "ecza maddeleri sanayi" ve hizmet sektorunde "bilgisayar yazılımı" ve "tüketici icin perakende ticaret"dir.

Sehirde bulunan sanayiler "Pithamor Ozel Ekonomik Bolgesi" ve "Sanwar Sanayi Bolgesi"'dir. Bunlardan Pithmar bölgesi Hindistan'in gelişen otomotiv sanayi merkezi olup "Hindistan Detroit'i" olarak anılmaktadır.[4][5]

Egitim[değiştir | kaynağı değiştir]

"Devi Ahilya Vishwavidyalaya2 veya "Indore Universitesi" Madhya Pradesh eyaletinin en onemli üniversitesidir. 1964de kurulmuştur. 153 bağlı kolejle hem temel bilimler hem de profesyonel eğitimi için diploma ve diploma ustu eğitim sağlamaktadır. Üniversite kampusunde 6000 ogrenci ve bağlı kolejlerde 120.000 ogrenci kayıtlidir.

Indore şehrinde diploma ustu isletmecilik eğitimi sağlayan ozel kuruluslu "Indian Institute of Management (Hindistan Isletmecilik Enstitusu)" ve ileri teknoloji ve fen bilimleri diploma ve diploma ustu eğitimi sağlayan "Indian Institute of Technology (Hindistan Teknoloji Enstitusu)" kurumlarının her ikisinin de bulunduğu tek şehirdir.

"Mahatma Gandhi Memorial Tip Koleji" ve "Shri Govindram Seksaria Teknoloji ve Fen bilimleri Enstitusu"'de Indore'de tip ve muhendislik yuksek eğitimi sağlayan kurumlardir.

Görülebilecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Indore'de görülebilecek yerler şunlardır:

 • Deoguradia: yapımı 7.yy. Yekpare kayanin yontulmsi ile yapılan bir tapinak. Gunumuzdeki tapinak daha önce yapılmış olan ve 4m kadar derinlikte su altında kalan tapinak uzerine yapılmıştır.[6]
 • Gomat Giri : Jain tapinagi. Bu dinin onemli tanrisi olan "Gomateshwara"'nin yaklaşık 7m heykeli bulunur ve bu heykel "Shravanabelagola" daki "Bahuali" heyekelinin bir ornegidir. Bu tapinakta 24 tane mermerden tapinam meki o bulunur.[7]
 • Lal Bag Sarayi: 0.81 km2 uzerinde yayilmis bir saray. Gunumuzde Holkar Develti doneminden kalan eserler muzesidir.
 • Rajwada: Holkar Develti doneminde yapılmış 7 katli bir saray - A seven-storey palace built
 • Indore Muzesi : Hinglajgarh'dan getirilmis Parmar heyleleri de sergiler.[8]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Indore Population. Hindistan Nüfus Sayimi. Erisim 04 Temmuz 2010.
 2. ^ "Hindistan'in en buyuk sehirlerinde 108 milyon kisiye yakin nüfus yasamakta". City Mayors. 29 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2010. 
 3. ^ Indore Bolge Idaresi Erisim: 16 Agustos 2009
 4. ^ Tiwary, Santosh (1 Nisan 1998). "Pithampur kucuk sanayi girisimleri yararlanilmayan potensiyel hikayeleri soylemekte". Hindistann Express. Erişim tarihi: 1 Eylül 2009. 
 5. ^ Trivedi, Shashikant (9 Temmuz 2004). "Pithampur unitelerini nahos bir gelecek beklemekte". Business Standard. Erişim tarihi: 1 Eylül 2009. 
 6. ^ "Deoguradia". Indore District & Administration. 23 Mart 2010. Erişim tarihi: 23 Mart 2010. 
 7. ^ "Gomat Giri". Indore District & Administration. 23 Mart 2010. Erişim tarihi: 23 Mart 2010. 
 8. ^ "Indore Muzesi". Indore District & Administration. 23 Mart 2010. Erişim tarihi: 23 Mart 2010. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]