İçeriğe atla

Dekken

Koordinatlar: 17°K 77°D / 17°K 77°D / 17; 77
Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dekan Yaylası sayfasından yönlendirildi)
Yaylayı gösterir harita.
Dekken'in ilerisinde Agasthiyamalai Sıradağları gözükmektedir.

Dekken (Marathi: डेक्कन), Hindistan'ın güneyinde üç sıradağ arasında kalan geniş yayladır. Bu yayla Hint Yarımadasının bilinen üçgeni içinde ayrı bir üçgen bölge oluşturur.[1] Orta ve Güney Hindistan'ın hemen hemen tamamına yayılmıştır.[2] Batısında Batı Gat Dağları doğusunda da Doğu Gat Dağları yer alır. Her iki sıradağ da kıyı düzlüklerinden yükselir ve Hindistan'ın güney ucunda birleşir. Yayla'nın kuzeyinde ise batı güneybatı istikametinden doğu kuzeydoğu istikametine doğru uzanan Satpura sıradağları ve Vindhya sıradağları bulunur. Bu sıradağlar Dekken Yaylasını Kuzey Hindistan'ın yoğun nüfuslu ovalarından ayırır.

Hindistan'ın Maharaştra, Karnataka eyaletlerinin büyük kısmı ve Andhra Pradeş'in Satpura Sıradağları güneyindeki bölümü Dekken Yaylası üzerindedir. Yayla'nın denizden yüksekliği kuzeyde 100 metreden güneyde 1.000 metreye kadar değişir.

Bu bölge dünya üzerindeki en kararlı toprak parçalarından biridir.[2] Binlerce yıl boyunca Dekken Yaylası aldığı yağışlarla güçlü nehirlerin havzasını oluşturmuştur.[1] Dekken ismi, Sanskritçe "güney" anlamına gelen dakṣiṇa- (Sanskritçe: दक्शिण) kelimesinden türeyen Prakrit dilindeki dakkhin kelimesinin Türkçeye girmiş hâlidir.[3]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "The Deccan Peninsula". sanctuaryasia. 23 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2007. 
  2. ^ a b "The Deccan Plateau". rainwaterharvesting.org. 4 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2007. 
  3. ^ "Deccan Plateau". punjabilit.com. 9 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2007.