Ignacy Mościcki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ignacy Mościcki
3. Chorągiew Rzeczypospolitej.png Polonya Cumhurbaşkanı
Görev süresi
4 Haziran 1926 - 30 Eylül 1939
Başbakan Kazimierz Bartel
Józef Piłsudski
Kazimierz Bartel
Kazimierz Świtalski
Kazimierz Bartel
Walery Sławek
Józef Piłsudski
Walery Sławek
Aleksander Prystor
Janusz Jędrzejewicz
Leon Kozłowski
Walery Sławek
Marian Zyndram-Kościałkowski
Felicjan Sławoj Składkowski
Yerine geldiği Stanisław Wojciechowski
Yerine gelen Władysław Raczkiewicz
Bolesław Bierut)
Kişisel bilgiler
Doğum 1 Aralık 1867(1867-12-01)
Mierzanowo, Rus İmparatorluğu
Ölüm 2 Ekim 1946 (78 yaşında)
Versoix, İsviçre[1]
Evlilik(ler)
Michalina Czyżewska
(e. 1887; ö. 1932)

Maria Dobrzańska (e. 1933)
İmzası

Ignacy Mościcki, 1926-1939 yılları arası Polonya Cumhurbaşkanlığı görevini yapmış politikacı ve kimyager. Polonya Cumhuriyeti tarihinin en uzun süre görev yapan kişidir. Nazi Almanyası ve Sovyetler Birliği Polonya'yı işgal ettiğinde Polonya Cumhurbaşkanıydı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Aralık 1867'de Ciechanow, Polonya'nın Kongre Kenti yakınlarında küçük bir kasaba olan Mierzanowo'da hayata geldi. Okulunu bitirdikten sonra Varşova'da kimya okudu. Orada siyasi görüşlerden etkilenerek Polonya yeraltı sol örgütü Proletaryaya katıldı. Mezun olduktan sonra Varşova'ya döndü, ancak Çarlık gizli polisi tarafından Sibirya'da ömür boyu hapis cezasıyla tehdit edildi ve 1892'de Londra'ya göç etmek zorunda kaldı. 1896'da İsviçre'deki Fribourg Üniversitesi'nde asistanlık teklif edildi . Orada ucuz endüstriyel nitrik asit üretimi için bir yöntem patentini aldı . Daha sonra yeniden Polonya'ya taşındı.

Görev süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonra Józef Piłsudski'ın 1926 darbesinden Mayıs, 1 Haziran 1926 tarihinde, Mościcki - içinde Piłsudski en bir eski ortağı Polonya Sosyalist Partisi - seçildi Polonya başkanı tarafından Millet Meclisi, Piłsudski'nin tavsiyesi üzerine (Pilsudski sonra kendisi ofisi reddetti ).

Başkan olarak Mościcki, Mareşal liderliğinin hiçbir yönünden açıkça muhalefet göstermeyen Piłsudski'ye bağlıydı . Piłsudski'nin 1935'te ölümünden sonra, Piłsudski'nin takipçileri üç ana gruba ayrıldı: Mościcki'yi Piłsudski'nin halefi olarak destekleyenler; General Edward Rydz-Śmigły'yi destekleyenler ; Başbakan Walery Sławek'i destekleyenler .

Sławek'i oyundan çıkarmak için Mościcki, Sławek'in yıl sonuna kadar ciddi bir siyasi oyuncu olarak marjinalleştiğini gören Rydz-Śmigły ile bir güç paylaşımı anlaşması imzaladı. Bu anlaşmanın bir sonucu olarak, Rydz-Śmigły savaşın patlak vermesine kadar Polonya'nın fiili lideri olurken, Mościcki başkan olarak göreve devam ederek etkili olmaya devam etti.

Mościcki, Polonya hükûmetindeki askeri subayların büyük varlığı nedeniyle " albaylar hükümeti " olarak adlandırılan rejimin önde gelen ılımlı figürüydü . Mościcki, daha sağcı Rydz-Śmigły'nin milliyetçi aşırılıklarının çoğuna karşı çıktı, ancak paktları az çok sağlam kaldı.

Mościcki, Almanya'nın Polonya'yı işgalinden sonra Romanya'da tutuklandığı ve Fransa tarafından görevinden istifa etmeye zorlandığı Eylül 1939'a kadar cumhurbaşkanı olarak kaldı. Makamını, General Władysław Sikorski ve Fransız hükümeti onu Władysław Raczkiewicz lehine devirmeden önce yalnızca bir gün ɡörevde kalan General Bolesław Wieniawa-Długoszowski'ye devretti.

Daha sonraki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mościcki Başkanlıktan ayrıldıktan sonra İsviçre'ye gitmeyi planlıyordu. 1908'den 1920'e kadar İsviçre vatandaşıydı; Fribourg komününün fahri vatandaşıydı. Romen makamları, ayrılmaları için geçici rızalarını verdiler, ancak Almanya buna karşı çıktı. ABD Başkanı Franklin Delano Roosevelt'nin yardımı teklif edildi fakat Mościcki'nin İsviçre'ye gitmeye kararlı olduğu bildirildi. ABD hükûmetinin müdahalesi Romen makamlarını kabul etmeye zorladı. General Sikorski ayrıca Bükreş'teki Polonya büyükelçiliğinin Mościcki'ye tüm yardımları vermesini emretti. b Aralık 1939'a kadar Romanya'da kaldı.[2]

Mościcki, Bolesław Wieniawa-Długoszowski ile bir araya ɡeldiği Milano üzerinden İsviçre'ye geldi. Başlangıçta Fribourg'de yaşadı ve bilimsel çalışmalarına devam etmesine izin verildi. Bu dönemde, New York dergisi Independence tarafından yayınlanan anılarını yazdı. Mościcki, Fransa'daki Polonya Ordusu askerlerine, savaş esiri kamplarındaki, toplama kamplarındaki ve çalışma kamplarındaki Varşova sakinlerine para bağışladı. Beş ay boyunca Fribourg Üniversitesi'nde ders verdi. Daha sonra, ücretli iş almak zorunda kaldı. 1940 yılında Hidro-Nitro Kimyasal Laboratuvarında çalıştığı Cenevre'ye taşındı.

Mościcki'nin sağlığı 1943'ten sonra hızla kötüleşti. 2 Ekim 1946'da Cenevre yakınlarındaki Versoix'te vefat etti . 1984 yılında, torunları Mościcki ve karısının kalıntılarının İsviçre'den Polonya'ya taşınmasını talep ettiler. İlgili Polonya makamları, herhangi bir devlet töreni olmadan Varşova'da bir cenaze töreni yapılması ve tamamen özel olması konusunda anlaştılar. Bununla birlikte, İsviçre'deki Cenevre Kantonu yetkilileri, göçmenlerden Dayanışma ile ilgili protestoların ardından siyasi nedenlerle anlaşmalarını geri çekti. 1993 yılında Mościcki'nin kalıntıları görevdeki Cumhurbaşkanı Lech Wałęsa adına Polonya'ya nakledildi ve Varşova'da, St John Kemerli Katedralinin mahzeninde saklandı. Mościcki'nin sembolik mezarı Varşova'daki Merit Caddesi'nde, ikinci karısının yanına gömüldüğü Varşova'daki Powązki Mezarlığı'nda bulunuyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2021. 
  2. ^ "Ignacy Mościcki - prezydent Piłsudskiego". 23 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2020.