Ifalik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ifalik (Ifaluk olarak da yazılır), Pasifik Okyanusu'ndaki Caroline Adaları'nın merkezindeki dört adadan oluşan bir mercan adasıdır ve Mikronezya Federal Devletleri'ndeki Yap Eyaletinde bir yasama bölgesi oluşturur . Ifalik yaklaşık 40 kilometre (25 mi) Woleai'nin doğusunda ve 700 kilometre (430 mi) Yap adasının güneydoğusunda bulunur. İfalik'in nüfusu 2000 yılında 561 idi.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Okyanus üzerinde Ifalik
Ifalik
Ifalik
Ifalik'in Pasifik Okyanusu'ndaki Konumu
İfalik'in Eski Haritası

İfalik'in toplam yüzölçümü sadece 147 kilometrekare (57 sq mi)dir.[2] Toplam alan yaklaşık altı kilometre karedir.[3]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ifalik, “savaşçı adası” olarak bilinir. Avrupa temasından önce, İfalik'teki savaşçılar Yap'taki dış adaların yanı sıra Chuuk'taki bazı dış adaları işgal etti. Saldırı altındaki atoller arasında Lamotrek, Faraulep, Woleai, Elato, Satawal, Ulithi ve Poluwat (Chuk'un dış adacığı) vardı.

Tüm Caroline Adaları'nda olduğu gibi, egemenlik 1899'da Almanya İmparatorluğu'na geçti. Ada , I. Dünya Savaşı'ndan sonra Japonya İmparatorluğu'nun kontrolü altına girdi ve daha sonra Güney Denizleri Mandası altında idare edildi. II. Dünya Savaşı'nın ardından ada, Amerika Birleşik Devletleri'nin kontrolü altına girdi ve 1947'den itibaren Pasifik Adaları Güven Bölgesi'nin bir parçası olarak yönetildi ve 1979'dan itibaren Mikronezya Federal Devletleri'nin bir parçası oldu.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Census & Surveys: 2000: Yap" (PDF). The Pacific Community. 24 Eylül 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2020. 
  2. ^ Otis W. Freeman, ed., Geography of the Pacific, Wiley 1953
  3. ^ Geosociety[ölü/kırık bağlantı]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Columbia Dünya Gazetesi . cilt 1, s. 900