Elato

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Elato , Pasifik Okyanusu'ndaki Caroline Adaları'nın merkezindeki üç adadan oluşan bir mercan adasıdır ve Mikronezya Federal Devletleri'ndeki Yap Eyaletinde bir yasama bölgesi oluşturur. Yaklaşık 10 kilometre (6,2 mi) Lamotrek'in batısında bulunur. 2000 yılında nüfusu 96 idi.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada, toplam uzunluğu 14 kilometre (8,7 mi) olan bir çift atoldür. 2 kilometre (1,2 mi) genişliktedir. Elato adı verilen kuzey bileşeni, iki lagün ve üç adacık içerir. Dar bir denizaltı sırtı ile Lamolior adı verilen güney bileşene bağlanır. Lamolior'un iki adacığı vardır. Her iki bileşen de aynı bağlantı noktasının parçasıdır. Her iki bileşen için toplam arazi alanı yalnızca 0.526 kilometrekare (203 sq mi)sini oluşturur.[2] Yakındaki Olimarao Mercan Adası, idari olarak Elato'ya aittir.

Tarih.e[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm Caroline Adaları'nda olduğu gibi, egemenlik 1899'da Almanya İmparatorluğu'na geçti. Ada, I. Dünya Savaşı'ndan sonra Japonya İmparatorluğu'nun kontrolü altına girdi ve daha sonra Güney Denizleri Mandası altında idare edildi. II. Dünya Savaşı'nın ardından ada, Amerika Birleşik Devletleri'nin kontrolü altına girdi ve 1947'den itibaren Pasifik Adaları Güven Bölgesi'nin bir parçası olarak yönetildi ve 1979'dan itibaren Mikronezya Federal Devletleri'nin bir parçası oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yap State Census Report, 2000 27 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ( PDF)
  2. ^ "Oceandots". 23 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2012.