III. Friedrich Wilhelm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
III. Friedrich Wilhelm ve eşi

III. Friedrich Wilhelm (Almanca: Friedrich Wilhelm III.) (3 Ağustos 17707 Haziran 1840), 1797-1840 yılları arasında Prusya kralı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Prusya Kralı II. Friedrich Wilhelm'in ve Frederica Louisa'nın oğlu olarak Postdam kentinde dünyaya gelen III. Friedrich Wilhelm, 1786 yılında babası tahta çıkınca veliaht prens oldu. Bir Prusya prensinin adeti olarak kabul ettiği askeri eğitim boyunca ilk olarak 1784 yılında teğmen ve 1790'da albay rütbesine yükseltildi. 24 Aralık 1793 tarihinde ise kuzeni Luise Auguste Wilhelmine Amalie Herzogin zu Mecklenburg ile evlendi.

Krallığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babasının ölümü üzerine 16 Kasım 1797 tarihinde tahta çıktı. İlk başlarda Napolyon Savaşları konusunda tarafsızlık politikası gütse de, 1806 yılında ordusunun başında Napolyon'a karşı harbe girdi. III. Friedrich Wilhelm, bu savaşta ağır bir yenilgiye uğradı ve Kraliyet ailesi Doğu Prusya'ya taşınarak Rus Çarı I. Nikolay'ın yardımına sığındı. Bu savaşın ardından Prusya ve Fransa arasında antlaşma sağlandı ve Prusya Polonya topraklarının birçoğunu Fransa'ya verdi. 1813 yılında Rusya'ya yenilen Napolyon'un sürgüne gönderilmesi sonucu, Kral Friedrich ülkesine geri döndü ve Rusya ile bir ittifak antlaşması imzaladı. Bu antlaşma sonucu yapılan savaşlarda Prusya ordusu büyük roller üstlendi.

7 Haziran 1840 tarihinde ölen III. Friedrich Wilhelm'in yerine oğlu IV. Friedrich Wilhelm tahta geçmiştir.