I. Friedrich Wilhelm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
I. Friedrich Wilhelm
Friedrich Wilhelm I 1713.jpg
Prusya Kralı
Hüküm süresi 1713 - 1740
Önce gelen I. Friedrich
Sonra gelen II. Friedrich
Doğum 14 Ağustos 1688(1688-08-14)
Berlin, Prusya
Ölüm 31 Mayıs 1740 (51 yaşında)
Berlin, Prusya
Defin Potsdam
Eş(ler)i Hannover Prensesi Sophia Dorothea
Hanedan Hohenzollern Hanedanı
Babası I. Friedrich
Annesi Sophie Charlotte

Prusya Kralı I. Friedrich Wilhelm (d. 14 Ağustos 1688 - ö. 31 Mayıs 1740), 1713 ile 1740 yılları arasındaki dönemin Prusya Kralı. Prusya kralı I. Friedrich'in oğlu ve Büyük Friedrich'in babasıdır.

Askerlik ile ilgili çalışmaları ve bu mesleğe olan sevgisi nedeniyle Asker-kral (Soldatenkönig) olarak anılmaktadır.

Hükümdarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 27 yıl süresince Prusya'ya hükmeden I. Friedrich Wilhelm, bu süre boyunca ülkesinin kalkınması için büyük emek sarf etti. Ordunun subay ihtiyacını karşılamak için askerî okullar, halkın eğitimi için ilk okullar kurdu ve 1709 yaşanan salgın hastalık sonucu büyük çöküntü yaşayan Doğu Prusya'da imar ve iskan çalışmaları yaptı.[1]

Katı bir otokrat olan I. Friedrich Wilhelm, uyguladığı ekonomik politikalarla Prusya ekonomisini kalkındırdı. Orduda uyguladığı reform,askere alım sisteminin düzeltilmesi ve ordunun harekât kabiliyetini arttıracak çalışmalarıyla güçlü bir ordu ve ordu geleneği yarattı. Kendi döneminde kısa süreliğine sadece Büyük Kuzey Savaşı'nda görev yapan ordu, oğlu Büyük Friedrich döneminde Avrupa'nın önde gelen ülkeleriyle yapılan savaşlarda ülkesini başarıyla savundu.

I. Friedrich Wilhelm, 1740 yılında 51 yaşındayken hayatını kaybetti ve Potsdam'daki mezar yerine defnedildi.

Oğluyla İlişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

En büyük oğlu Büyük Friedrich'in iyi bir asker olarak yetişmesi gerektiğini düşünen I. Friedrich Wilhelm, küçük yaşlardan itibaren oğlunu askeri disiplinle yetiştirmeye çalıştı. Her sabah top atışıyla uyandırılan Büyük Friedrich, 6 yaşındayken kendisi gibi çocuklardan oluşan bir alayın komutanlığına getirildi. I. Friedrich Wilhelm, oğlunun en küçük hatalarını bile cezalandırmaktan kaçınmadı.Büyük Friedrich, bu disiplinden kurtulabilmek için 18 yaşındayken arkadaşları ile bir kaçma girişiminde bulundu ancak bu plan başarısızlıkla sonuçlandı. Kendisi de askeri mahkemede yargılanan Friedrich,[2] arkadaşı Katte'ın idamını seyretmek zorunda bırakılarak cezalandırıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ostpreußen: The Great Trek
  2. ^ Farquhar, Michael (2001). A Treasure of Royal Scandals, p. 114. Penguin Books, New York. ISBN 0-7394-2025-9.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]