II. Pedro (Brezilya imparatoru)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Pedro
İmparator II. Pedro (1887)
Brezilya İmparatoru
Hüküm süresi7 Nisan 1831 – 15 Kasım 1889
Taç giymesi18 Temmuz 1841
İmparatorluk Şapeli
Önce gelenI. Pedro
Brezilya İmparatorluk Hanedanı Reisi
Hüküm süresi7 Nisan 1831 – 5 Aralık 1891
Önce gelenBrezilya İmparatoru I. Pedro
Sonra gelenİmparatorluk Prensesi Isabel
Doğum2 Aralık 1825(1825-12-02)
Rio de Janeiro, Brezilya İmparatorluğu
Ölüm5 Aralık 1891 (66 yaşında)
Paris, Fransa
DefinPetropolis, Brezilya
Eş(ler)i
Çocuk(lar)ı
Tam adı
Pedro de Alcântara João Carlos Leopoldo Salvador Bibiano Francisco Xavier de Paula Leocádio Miguel Gabriel Rafael Gonzaga
HanedanBraganza
BabasıBrezilya İmparatoru I. Pedro
AnnesiAvusturya Arşidüşesi Leopoldina
DiniKatoliklik
İmza

II. Dom Pedro (2 Aralık 1825 - 5 Aralık 1891), Brezilya İmparatorluğu'nun ikinci ve son hükümdarıydı ve 58 yılı aşkın bir süre hüküm sürdü. Brezilya İmparatoru I. Dom Pedro ve İmparatoriçe Dona Maria Leopoldina'nın yedinci çocuğu olarak Rio de Janeiro'da doğdu ve böylelikle Braganza Hanedanı'nın Brezilya kolu kurulmuş oldu. Babasının beklenmedik tahttan çekilmesi ve 1831'de Avrupa'ya giderek, beş yaşındaki Pedro'yu İmparator olarak geride bırakması, onun acımasız ve yalnız bir çocukluğa ve ergenlik geçirmesine sebep oldu, zamanını kuralları (soylu davranışları vb.) öğrenmek ile geçirmek zorunda kaldı. Bu zamandaki saray entrikaları ve siyasi kargaşa ortamı ile ilgili deneyimleri, sonraki dönem karakterini büyük ölçüde etkiledi; ülkesine ve halkına karşı güçlü bir görev duygusu ve bağlılığı olan, ancak hükümdar olarak rolüne giderek artan bir şekilde bunalımlar yaşadı.

II. Pedro, parçalanmanın eşiğindeki bir imparatorluğu miras aldı, ancak Brezilya'yı uluslararası arenada yükselen bir güce dönüştürdü. Ülkesini, siyasi istikrarı olan, gayretle korunan ifade özgürlüğünden başka medeni haklara saygı duyulan, canlı ekonomik büyüme ve sağlıklı hükûmet biçimi ile işlevsel bir temsili parlamenter monarşi, ismen cumhuriyet olan zayıf ve baskıcı olan Hispanik komşularından farklı olarak aralarından sıyrıldı (Hispanik devletler: İspanya'dan bağımsızlık kazanan Güney ve Orta Amerika ülkeleri ile Meksika). Brezilya, Platin Savaşı, Uruguay Savaşı ve Paraguay Savaşı gibi savaşlardan galip geldiği gibi, diğer bazı uluslararası anlaşmazlıklarda ve iç gerilimlerde de galip geldi. II. Pedro, güçlü siyasi ve ekonomik çıkar sahiplerinin muhalefetine rağmen, köleliğin kaldırılmasını kararlı bir şekilde uygulamaya koydu. Kendi başına bir bilgin olan İmparator, güçlü bir öğrenme, kültür ve bilim destekçisi olarak ün kazandı ve Charles Darwin, Victor Hugo ve Friedrich Nietzsche gibi insanların saygısını ve hayranlığını kazandı; Richard Wagner, Louis Pasteur ve Henry Wadsworth Longfellow gibi şahsiyetlerle arkadaştı.

Çoğu Brezilyalı'nın aklında hükûmet biçiminde bir değişiklik talebi yoktu, ancak İmparator, bir diktatörün başkanlık ettiği bir cumhuriyet biçimini arzulayan birkaç askeri lider grubu dışında neredeyse hiç desteği olmayan ani bir darbeyle devrildi. II. Pedro, ezici halk desteğine rağmen, imparatorluktan elini çekmiş ve monarşinin geleceği konusunda pek bir beklentisi kalmamıştı.

II. Pedro'nun saltanatı böylelikle alışılmadık bir şekilde son buldu. Halk tarafından büyük saygı görmesine rağmen popülaritesinin zirvesinde iken devrildi ve böylelikle Brezilya uzun bir zayıf hükûmetler dönemine girerken, ülkeye kazandırdığı başarıları, diktatörlükler ve anayasal ve ekonomik krizler ile sekteye uğradı. Tahttan indirilmesiyle oluşan memnuniyetsizlik ortamıyla, yeni hükûmete karşı çıkılmasına izin vermedi ve monarşiyi yeniden kurma girişimlerini desteklemedi. Hayatının son iki yılını Avrupa'da sürgünde, çok az parayla yalnız yaşayarak geçirdi. Onu sürgüne gönderen adamlar çok geçmeden Brezilya cumhuriyeti için bir model görmeye başladılar. Ölümünden birkaç on yıl sonra itibarı iade edildi ve mezarı ülke çapında kutlamalarla Brezilya'ya geri getirildi. Brezilyalı tarihçiler İmparator'a son derece olumlu bir bakış açısıyla bakar ve birçoğu onun Brezilya'dan çıkan en büyük şahsiyet olarak sayarlar.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]