II. Arhidamos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Arhidamos 1629

II. Arhidamos (GrekçeἈρχίδαμος Β΄), yaklaşık MÖ 476 yılından 427 yılına kadar hüküm süren ve Eurypontid'lere mensup Sparta kralı. Babası Zeuxidamus (birçok Spartalı tarafından Cyniscos olarak adlandırılır) idi. Zeuxidamus evlendi ve bu evlilikten Arhidamos adında bir oğlan dünyaya geldi. Ancak Zeuxidamus, babası Leotychidas'tan önce hayatını kaybetti.

Oğlu ve varisinin ölümünden sonra Leotychidas, Menius'in kız kardeşi ve Diactorides'in kızı olan Eurydame ile evlendi. Erkek çocukları olmamakla birlikte, Leotychidas'ın torunu Arhidamos ile evlendirdiği Lampito adında bir kızları vardı. Sonradan II. Agis, erkek oğulları olarak dünyaya gelmiştir.

Arhidamos'un ikinci evliliği Eupoleia ileydi. Oğulları II. Agesilaus ve kızları Cynisca bu evlilikten dünyaya gelmiştir. (Arhidamos'un ilk evliliği hakkında pek fazla bilgi bulunmamaktadır)

Hükümranlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arhidamos, büyükbabası Leotychidas'ı rüşvetle ve yolsuzluk ile suçlandıktan sonra MÖ 476 yılı civarında büyükbabasını sürgüne yolladıktan sonra Sparta tahtına çıktı.

Arhidamos, Peloponez Savaşı'ndan önceki yıllarda Sparta'nın krallarından biriydi . Onun soğukkanlılığı ve akıllıca yönetimi Sparta devletini MÖ 464 yılında yaşanan büyük bir depremin ardından yıkımdan kurtardığı söyleniyor, ancak bu rivayet günümüzde şüpheyle karşılanmaktadır.[1]

MÖ 446 yılında Perikles ile Atina-Sparta arasında Otuz Yıl Barışı'nı imzaladı ancak bu barış Birinci Peloponnesos Savaşı'ndan sonra sona erdi. (MÖ 451-456 yılları arasındaki beş yıllık kısa barış dönemi hariç)

Peloponez Savaşı'ndan sonra yaşanan kaçınılmaz mücadeleyi önlemek veya en azından ertelemek için elinden geleni yaptı ancak savaş yanlıları kralın bu girişimlerine engel oldu. MÖ 431-430 yazlarında Peloponez kuvvetlerinin başında Attika'yı işgal etti. MÖ 428 ve MÖ 429 yılları arasında Platea bölgesine bir dizi sefer düzenledi. Muhtemelen MÖ 427 yılında öldü, MÖ 426 yazından önce oğlu II. Agis babasının yerine Sparta tahtına geçti.[1]

Alıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunan tarihçi Thukididis'e göre, MÖ 432 yılında Sparta'da yapılan "Tartışma" sırasında Arhidamos'a atfedilen konuşma:

"Savaşı aceleyle başlatırsak, hazırlık eksikliğimizden ötürü bitirmeden önce pek çok gecikme yaşarız."

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b  Önceki cümlelerden bir veya daha fazlası artık kamu malı olan bir yayından alınan metni içeriyor: Tod, Marcus Niebuhr (1911). "Archidamus s.v. 2". Chisholm, Hugh (Ed.). Encyclopædia Britannica. 2 (11. bas.). Cambridge University Press. s. 367.