I. Vologases

Vikipedi, özgür ansiklopedi
I. Vologases

I. Vologases, 51 - 78 yılları arasında tahta çıkmış olan Part Kralı. Part Kralı II. Vonones'in Yunan bir cariyeden olan oğludur ve 51 yılında babasının ölümü üzerine tahta çıkmıştır. Media Atropatene krallığını kardeşi II. Pacorus'a verirken, diğer kardeşi I. Tiridates için Ermenistanı işgal etmiştir. Bu işgal Roma ve Partlar arasında uzun yıllar (54–63) sürecek savaşlara neden olmuş ve Romalı general Corbulo'nun Ermenistanı fethetmesiyle sonuçlanmıştır.

Vologases'in gücü Dahae ve Saka boylarının saldırıları, Hyrcanian'ların isyanı ve oğlu II. Vardanes'in taht üzerinde hak iddia etmesiyle zayıfladı. Josephus, Doğu boylarının işgalinden Adiabene'nin vasal kralı tarafından kurtarıldığını yazar. Tiridates'in Ermenistan kralı olmasının kabul edilmesi üzerine barış yeniden sağlandı ancak Tiridates'in Roma'ya bağlı bir vasal kralı olması gerekiyordu; İmparator Nero zamanında Roma'ya gitti ve onun elinden törenle krallık diademini aldı; bu andan itibaren Arşaklı hanedanı Ermenistanın yeni hakimi oldu.

Vologases sonuçtan memnundu ve Nero'nun hatırasını onurlandırdı (Suetonius Nero, 57). Aynı zamanda Vespasian ile de, ona Vitellius'la olan savaşında yardımcı olmaları için 40,000 okçudan oluşan bir ordu gönderecek kadar iyi ilişkilere sahipti. Kısa bir süre sonra kuzeyli bir boy olan Alanlar, Kafkasya üzerinden gelerek Media ve Ermenistanı işgal ettiler; Vologases kibirinden dolayı Vespasian'ı yardıma çağırmadı. Görünüşe göre Partlar doğuyu düzeltilemeyecek biçimde kaybettiler ve Hyrcania özgür bir krallık haline geldi. Vologases 78 yılında öldü ve yerine oğlu II. Vologases II geçti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]