İçeriğe atla

I. Theudebert

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Theodebert Altını, 534-548

I. Theudebert (Fransızca: Thibert veya Théodebert) (500 – 547 veya 548) Merovenj Hanedanı üyesidir. Avusturasya'ya 533 yılından 548 yılına kadar hükmetmiştir. I. Theuderic'in oğlu, Theudebald'ın babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Theudebert hakkında edinilen bilgiler Tours piskoposu Gregorius'un Tarihler veya Frankların Tarihi kitabından elde edilmiştir, bu eser 6. yüzyılın ikinci yarısında yazılmıştır. Ayrıca Venantius Fortunatus'un derlemesi sayesinde saraylar arası yazışmalara[1] ve küçük diğer bilgiler de günümüze ulaşmıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Babasının hükümdarlığı boyunca, genç Theudebert kendisinin çok iyi bir şövalye olacağını gösterdi. 516'da Kral Chlochilaic (Beowulf) Kuzey Gaul'u işgal edince Theudebert Dan ordusunu yendi. Theudebert'in ünü Septimanya'dan Avrupa'ya kadar yayıldı.[2]

Babasının ölümü üzerine, Theudebert iki amcası Childebert ve Cloatire ile taht için savaşmak zorunda kaldı. Sonunda, Theudebert'in askerî kahramanlığı Childebert'in ilgisini çekti ve birleşerek bir ordu kurdular.[2] Diğer amcası Cloatire ile savaşları sırasında çıkan fırtına yüzünden Cloatire'den barış istemek zorunda kaldılar.

Frank kralları arasındaki münakaşadan sonra, Theudebert kendini karmakarışık bir şekilde Gotlar Savaşı'nda buldu. O zamanın Bizans İmparatoru I. Justinianus İtalya'daki Ostrogotlara savaş açmıştı. I. Justinianus, Theudebert'i destekçi bir ordu olarak gördü: Avustrasya'yı bilen bir komutan en iyi komutandı. İmparator Theudebert'e güvendi fakat Theudebert güvenilmez bir tavır sergiledi. Frank orduları İtalyan savaşını yağma ve kuzeydeki toprakları geri almak için bir fırsat olarak gördü. Bu olayda Bizanslılar Ostrogotlarla savaştıkları kadar Franklarla da savaşmak durumunda kalmışlardır.

Theudebert kendi gücünün Avrupa'da gittikçe büyüdüğünü görünce bunu kutlanmaya layık buldu. Theudebert'in mektuplarına bakılırsa Bizans toprakları da dahil tüm Avustrasya'ya egemen olmak istediği söylenebilir.[3] Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden itibaren Frank kralları Bizans İmparatorluğu'na büyük bir saygı duymak zorunda gibi davranıyorlardı, fakat Theudebert bu olayı kabullenemedi: Frank topraklarında kullanılan Bizans parasını istemedi. Kendi topraklarından çıkan madenlerden Bizans İmparatoru portreli bir para yapmayı kendine yediremedi. Bizanslı tarihçi Agathias İstanbul'da Theudebert'in Trakya'da bir çeşit istila yapacağını söylemiştir.

Franklı hükümdarlara bakılacak olursa Theudebert onlardan daha az eşe sahipti. Babasının krallığına varis olabilmek için Lombard Kralı Wacho'nun kızı Vizigard'la evlenmiştir. Bu tarz politik evlilikler Merovenj Hanedanı'nda nadir görülür. Theudebert kuzey Gaul'da seferberlik içindeyken tanıştığı Deoteria ile evlenebilmek için Vizigard'ı terk etti. Ancak Theudebert'in destekçileri bu durumdan pek hoşlanmadılar, belki de politik sebepler yüzünden Theudebert'i Vizigard ile tekrar evlenmeye ikna etmeye çalıştılar. Ne yazık ki Vizigard yakın zamanda öldü ve Theudebert tekrar evlendi.

askerî kahramanlığı ile ünlenen Theudebert'i Gal Kilisesi Theudebert'i övmüş, desteklemiştir. Tours piskoposu Gregorius Theudebert sayesinde büyük bir saygı kazanmıştır.

Theudebert hükümdarlığının 14. yılında (547'nin sonu veya 548'in başı) öldü. Theudebald, Deoteria ile evlenmek durumunda kaldı. Çoğu Merovenj Hanedanı üyesi krallara bakıldığında Theudebald'ın hükümdarlığının barış içinde geçtiği söylenilebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 'Procopius and Britain' from the Vortigern Studies website
  2. ^ a b "von Pflugk-Harttung, Julius Albert G. and Wright, John Henry". 9 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2015. 
  3. ^ Epistolae Austrasicae XX