Theudebald

Vikipedi, özgür ansiklopedi
555 yılında Fransız İmparatorluğu, Theudebald'ın ölüm yılı

Theudebald veya Theodebald (Modern İngilizce'de, Theobald; Fransızca'da, Thibaud veya Théodebald; Almanca'da, Theudowald) ( 535–555), I. Theudebert ve Deoteria'nın oğlu, Reims'in ya da Avustrasya'nın kralıdır. Yıllar çoğu tarihçiye göre tartışmalıdır fakat genellikle 547-555 yılları arasında hükümdarlık yaptığı söylenir.

Kral olduğunda ve sağlığı kötüleştiğinde sadece on üçüncü yaşındaydı. Ancak, soylulara ve babasının onuruna bağlılığı sayesinde kendi hanedanında barışı koruyabilmiştir. Lombard kralı Wacho'nun kızı Waldrada ve Wacho'nun üvey kız kardeşi ile evlenmiştir. Bu evlilik sayesinde Avustrasya ve Lombardlar arasında bir ittifak kurulmuştur

Buna rağmen, Thedebald babasının İtalya'nın kuzeyine yaptığı fetihleri devam ettirememiştir. Bizans İmparatoru I. Justinianus 552 yılında Narses'in komutasında olan orduyu  Bavyera'ya göndermiştir, aynı babasından öncekiler gibi, bu orduyla yüzleşmeyi bir şekilde savuşturmuştur.

Uzun bir hastalık ve bitkinlik halinden sonra, 555 yılında ölmüştür. I. Theuderic'ten sonra onun krallığı nihayet kendi ailesinden başka birine geçebildi. Büyük amcası I. Cloatire yakında tüm Frankların kralı olacaktı.