I. Marne Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
14.01, 14 Mart 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16798183 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
I. Marne Muharebesi
Batı Cephesi, I. Dünya Savaşı

Fransız askerleri hendek arkasında bir saldırı bekliyor
Tarih5 Eylül – 12 Eylül 1914
Bölge
Marne Nehri, Paris yakınları
Sonuç Kesin İtilaf stratejik zaferi[1]
Taraflar
Fransa Fransa
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Alman İmparatorluğu Alman İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Fransa Joseph Joffre
Fransa Michel Maunoury
Fransa Joseph Gallieni
Birleşik Krallık John French
Fransa Franchet d'Esperey
Fransa Ferdinand Foch
Fransa Fernand de Langle
Alman İmparatorluğu Helmuth von Moltke
Alman İmparatorluğu Karl von Bülow
Alman İmparatorluğu Alexander von Kluck
Alman İmparatorluğu Duke of Württemberg
Güçler
1,071,000 1,485,000 (2 Ağustos'ta)
Kayıplar
263,000 220,000

I. Marne Muharebesi, I. Dünya Savaşı'nın 5-12 Eylül 1914 tarihleri arasında meydana gelen bir muharebesiydi. Komutan Helmuth von Moltke'nin komutası altında Alman ordusu Fransız-İngiliz ordusuna yenilgisiyle sonuçlandı. Muharebe etkili olarak savaşı başlatan ve Paris'in varoşlarına uzanmış olan Alman taarruzu bitirdi. I. Marne muharebesi esnasında müttefik kuvvetlerin karşı taarruzu, çabuk bir Alman zaferinin imkânsız olduğunu ve Batı Cephesi siper savaşının 4 yıl boyunca devam edeceğini garanti etti.

I. Dünya Savaşı ilk ayında Fransa ve Belçika'da Alman kuvvetler tarafından zaferlerin bir dizisiyle sonuçlanmıştı. Bu arada sadece Belçika'yı fethetmiş olan iki ana Alman ordusu, Fransa boyunca ilerlemeye devam etti. O, Paris'in hem Fransız ordu olarak alınacak olduğu gördü ve İngiliz seferi kuvvetleri Marne nehrine doğru geri çekildi.

Not

  1. ^ George H. Cassar 204, p. 94; The battle of the Marne was an immense strategic victory for the Allies, wrecking Germany's bid for a swift victory over France and forcing it into a protracted two-front war.