Liège Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Liège Muharebesi
I. Dünya Savaşı Batı Cephesi
Tarih4-16 Ağustos 1914
Bölge
Sonuç Almanya'nın Belçika'yı istilası
Taraflar
Belçika Belçika Alman İmparatorluğu Alman İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Belçika Gérard Leman Alman İmparatorluğu Otto von Emmich
Alman İmparatorluğu Erich Ludendorff
Güçler
3. Bölüm, 15. Karışık Tugayı ve Kale garnizonları
Gücü - 36.000 asker ve 252 top
2. Ordu
Gücü - 59.800 asker ve 100 top
Kayıplar
2,000-3,000 ölü
4.000 esir
2,000 ölü

Liège Muharebesi, I. Dünya Savaşı'nın Batı Cephesinde yaşanmış ve Belçika'nın Almanlar tarafın istilası ile sonuçlanmıştır. 4 Ağustos'ta başlayan Alman taarruzu 16 Ağustos'ta bitmiş, Belçika Kralı I. Albert İngiltere'ye sığınmıştır.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Schlieffen Planına göre Fransa'nın istilası Benelüks ülkeleri üzerinden (aynı plan II. Dünya Savaşı'nda aynısı Fransızların başına gelmiştir fakat II. Dünya Savaşı'ndaki Alman taarruzu Yıldırım Saldırısı ile Fransa'yı tamamıyla ele geçirmiştir) ani saldırı ile Fransa Cephesi bastırarak yok etmekti. Belçika Almanlarınki kadar güçlü bir orduya sahip değildi. 4 Ağustos'ta başlayan taarruz 16 Ağustos'ta sona ermiştir ve Belçika Ordusu dağınık bir şekilde geri çekilmiştir. Almanlara Brüksel'in yolu açıldı.

Alman saldırısı[değiştir | kaynağı değiştir]

5/6 Ağustos

Kuzeyde, 34. Tugay'ın (Tümgeneral von Kraewel) sekiz taburu vardı, topçuları hariç, tugayın geri kalanı Meuse'nin uzak tarafında feribotla taşınıyordu. Saldırı 6 Ağustos günü saat 02: 30'da Hermée köyünden başladı ve piyadeleri düzensizleştiren Belçika topçuları tarafından şarapnel bombardımanına tutuldu. Bir Alman taburu Pontisse aleyhine döndü ve geri kalanlar, Belçikalı askerler "ve sivillere" karşı evden eve bir savaşın başladığı ve ardından Préalle'i Liers ve Pontisse kalelerinden yanal ateş altına aldı. Binbaşı von der Oelsnitz komutasındaki birlikler Liège'e girdi ve neredeyse öldürülmeden veya yakalanmadan önce Askeri Vali General Léman'ı ele geçirdi. Şafak vakti, tugay Herstal'ın kuzey-batısında yüksek bir yerdeydi, birimleri karıştı ve birçok zayiat verdi. Belçikalı birlikler Liège'den karşı saldırıya geçti ve askerler, Kraewel kaleler arasındaki eldivenleri çalıştırmak zorunda kalan ve çok daha fazla zayiat veren bir geri çekilme emri verdiğinde saat 10: 15'e kadar Liers ve Pontisse tarafından bombalandı. Geri çekilme, 1.180 kayıpla Lixhe'deki Meuse'ye kadar devam etti.

27. Tugay'ın (Albay von Massow) ilerleyişi, kuşatma hareketlerini son derece zorlaştıran evler, çitler ve çitler tarafından kuşatıldı. Kuvvet, dağınıklık ve karışıklığın Almanların yanı sıra Belçikalılara ateş açmasına neden olduğu Argenteau'nun ötesinde savunma konumunda Wandre ve Barcheron kalelerinin silahları tarafından bombalandı. Şafak vakti, tugay Fort Wandre'ye ulaşmıştı, ancak Belçikalı takviye kuvvetlerinin gelişi Massow'u Argenteau'ya çekilme emri vermeye sevk etti. Solda, Barcheron Kalesi'nin doğusundaki Blegny'de ikinci bir sütun dikildi ve diğer sütunların kaderi öğrenilince Battice'ye emekli oldu. Güneydoğuda, 11. Tugay (Tümgeneral von Wachter), yol boyunca binalar tarafından dar bir sütuna asıldığı St. Hadelin ve Magnée'den saldırdı. Hafif silah ateşi Almanları evlerin arasına zorladı ve ilerlemeyi geciktirdi, bu da Romsée'ye saat 05: 30'a kadar ulaşmadı, burada Belçika 14. Alayı savunma hazırlayabildi. Belçikalılar yenilgiye uğratıldı, ancak ancak topçu bir araya getirildikten sonra; Beyne-Heusay'a doğru ilerleme batağa saplandı. Kanatlar hakkındaki belirsizlik, Wachter'ın, Pieron ve Chaudfontaine kalelerinin bombardımanına karşı korunmak için Magnée'nin doğusundaki dağlara emeklilik emri vermesine neden oldu.

Liège Forts
saat yönünde
N'den
- liers - Pontisse - Barchon - Évegnée - Fleron - Chaudfontaine - Embourg - Boncelles - Flémalle - Hollogne - Loncin - Lantin

Vesdre'nin güneyinde, 38. Tugay (Tümgeneral von Hülsen) ilerlemesi 5 Ağustos saat 20: 00'de başlamıştı. 43. Tugay yedekte. Saldırganlar başlangıç çizgisindeyken şiddetli bir şekilde bombalandı ve fırtına, barikatlar ve zorlu orman yolları ilerlemeyi zorlaştırdı. Esneux ve Poulseur'da, Alman malzemeleri "Belçikalı siviller tarafından" yağmalandı ve kurtarılmaları gerekiyordu. Fort Boncelles'in doğusundaki ormanda bir nişan başladı; Hülsen yaralandı ve Belçika'nın sütunun arkasına hafif silahlı ateşi kafa karışıklığına neden oldu. Belçika savunmaları 6 Ağustos sabahı ele geçirildi, ancak tugaylar karıştı; Boncelles köyü ele geçirildi, ancak kaleden çıkan yangın Almanları kuzeybatıdaki ormana zorladı. Daha sonra Ougrée'nin güney ve güneybatısındaki yüksek arazilere saldırılar yapıldı. Çatışmalar tüm gün devam etti ve Fort Boncelles civarında birçok kayıp yaşandı; mühimmat yetersiz kaldığında, 43. Tugay Fontin'e ve 38. Tugay Lince'ye çekildi. Kuzeyden ve güneyden gelen saldırılar başarısız olmuştu ve Köln'den Zeppelin Z-VI tarafından saat 03: 00'te yapılan bir baskın çok az etkili oldu. Zeplin, Belçika topçuları tarafından ateşlenmiş ve gaz kaybı nedeniyle zorunlu iniş yaparken Bonn yakınlarında enkaz halindeydi.

Merkezde, 14. Tugay (Tümgeneral von Wussow) saat 1: 00'de Emmich ve Ludendorff liderliğinde ilerledi ve Belçikalı birliklerin yolu makineli tüfeklerle kapladığı ve Almanları siper altına almaya zorladığı Retinne'ye hızlı bir ilerleme yaptı. birçok zayiat ile. Wussow ve bir alay komutanı yaralandı; Ludendorff devraldı ve hayatta kalanları topladı, Belçikalılar geride kaldı ve c. 100 mahkum alındı. Queue-du-Bois'de, evden eve dövüş sırasında ilerleme durduruldu, iki obüs getirilene ve köy şafakta ele geçirilinceye kadar. Tugay, bir Carthusian manastırının yakınında yüksek bir yere ulaştı ve nehrin üzerinden Kale'nin üzerinde dalgalanan beyaz bir bayrak gördü. Araştırmak için bir memur gönderildi ve bayrağın izinsiz olduğunu ve Léman tarafından reddedildiğini gördü. Yan birimlerle temas kurmak için girişimlerde bulunuldu, ancak arkadaki iletişim kesildi ve hiçbir mühimmat teslim edilmedi, bu da c kuvvetini bıraktı. 1.500 adam gece boyunca izole edildi.

7 Ağustos sabahı Emmich, Liège'deki köprülerin savunmasız olduğuna dair "çaresiz ve cesur bir karar" verdi ve kasabanın işgal edilmesini emretti. Piyade Alayı 165 (Oberst von Oven), köprünün üzerinden nehri geçerek kuzey-batı kapısına direniş göstermeden ulaştı ve Belçika piyade birliğini esir aldı. Hisar'ın ele geçirildiği izlenimiyle Piyade Alayı 27'nin önünde ilerleyen Ludendorff, garnizonla yalnız olduğunu fark etti ve teslim olmaları için blöf yaptı. Kasaba ve Meuse köprüleri, demiryolu hatlarının çoğu bozulmadan ele geçirildi. Emmich, diğer tugaylarla temas kurmaları için subay gönderdi ve 11. Tugay, öğle saatlerinde Fort Chaudfontaine'den topçu ateşi ile Liège'ye doğru ilerlemeye başladı, akşamları şehirdeydi ve batı yakasında bir savunma hattı oluşturdu. 27., 24. ve 11. Tugay'ın geri kalanı şehre girdi ve operasyonlar kaleleri ele geçirmeye başladı.

Belçika savunması[değiştir | kaynağı değiştir]

5-7 Ağustos

5 Ağustos sabahı Brüksel'deki Alman Askeri Ataşesi Yüzbaşı Brinckman, Liège Valisi ile ateşkes bayrağı altında görüşerek kalenin teslim olmasını talep etti. Léman reddetti ("Frayez-vous le passage" [Karşıdan karşıya geçin]) ve bir saat sonra, Alman birlikleri doğu yakasındaki Chaudfontaine, Fléron, Évegnée, Barchon ve Pontisse kalelerine saldırdı; Vesdre ile kavşağın altındaki Meuse'ye yapılan saldırı başarısız oldu. Bir grup Alman askeri Fort de Barchon ile Meuse nehri arasına girmeyi başardı, ardından Belçika 11. Tugayı tarafından geri çekilmek zorunda kaldı. Öğleden sonra geç saatlerden geceye kadar, Alman piyadeleri ikisi kuzeyden, biri doğudan ve ikisi güneyden olmak üzere beş sütun halinde saldırdı. Saldırılar ağır toplarla desteklendi, ancak Alman piyadeleri büyük bir kayıpla geri püskürtüldü.

Ourthe'ye yapılan saldırı, savunmacıları kaleler arasındaki 12, 9 ve 15. Tugayların karşı saldırıları Alman ilerleyişini kontrol etmeden önce geri püskürttü. Şafaktan hemen önce, küçük bir Alman baskın grubu Valiyi Rue Ste Foi'deki Belçika karargahından kaçırmaya çalıştı. Sokakta silah sesleri duyan Léman ve ekibi, dışarıya koştu ve geride bırakılan yirmi ölü ve yaralıyla birlikte sürülen baskın ekibiyle savaşan muhafız müfrezesine katıldı. Alman süvarileri kasabayı kuşatmak için Visé'den güneye hareket etti; Alman süvari devriyeleri Liege'nin 20 km (12 mil) batısına kadar faaliyet gösteriyordu ve Léman'ın, Alman II. Süvari Birlikleri'nin müstahkem bölgeyi kuzeyden çevrelediğine inanmasına neden oldu, ancak aslında bu kuvvetin ana gövdesi hala doğuya ve yedek kuvvetlerin geldiği 8 Ağustos'a kadar Meuse'yi geçmedi. Kapana kısılacağına inanan Léman, 3. Piyade Tümeni ve 15. Piyade Tugayı'nın Belçika saha ordusuna katılmak için batıya doğru Gete'ye çekilmesi gerektiğine karar verdi.

6 Ağustos'ta Almanlar, bir Zeplin zeplin Liège'i bombalayıp dokuz sivili öldürdüğünde bir Avrupa şehrine ilk hava saldırısını gerçekleştirdi. Léman, beş Alman kolordu birliklerinin savunmacılarla karşı karşıya geldiğine ve 6/7 Ağustos öğleden sonra ve gece boyunca Gete'ye geri çekilmeye başlamak için Loncin ve Hollogne kaleleri arasındaki 3. Bölümü kurduğuna inanıyordu. Kale birlikleri çevreden ziyade kalelerde yoğunlaştı ve öğlen saatlerinde Léman, şehrin batı yakasındaki Fort Loncin'de yeni bir karargah kurdu. Alman topçuları kaleleri bombaladı ve Fort Fléron, bombardıman tarafından kubbe kaldırma mekanizması tahrip edildiğinde faaliyet dışı bırakıldı. 6/7 Ağustos gecesi Alman piyadeleri, kaleler arasında ilerleyebildi ve 7 Ağustos sabahı erken saatlerde, Ludendorff saldırının komutasını aldı, bir tarla obüsü sipariş etti ve Queue-du-Bois ile yüksek zeminde savaştı. Liège'e bakan ve Liège Kalesi'ni ele geçirdi. Ludendorff, teslim olmayı talep etmek için ateşkes bayrağı altında Léman'a bir parti gönderdi, ancak Léman bunu reddetti.

Kuşatma[değiştir | kaynağı değiştir]

8-16 Ağustos

Bülow, Liège'deki kuşatma operasyonlarının komutasını, komutası altındaki IX ve X Corps ile VII Kolordu komutanına (General Karl von Einem) verdi. Üç kolordu 8 Ağustos'ta Belçika sınırını geçmeleri emredilmişti. 7 Ağustos'ta Liège'de Emmich, kasabanın dört bir yanına dağılmış tugaylarla temasa geçmeleri için irtibat subayları gönderdi. 11. Tugay kasabaya ilerledi ve oradaki birliklerin batı ucundaki birliklere katıldı. 27. Tugay, 11 ve 14. tugayların geri kalanıyla birlikte 8 Ağustos 'ta geldi. Fort Barcheron, havan topları bombardımanından sonra düştü ve 34. Tugay, Lixhe'deki Meuse üzerindeki köprünün savunmasını devraldı. Güney cephesinde 38. ve 43. Tugaylar, Belçikalı askerlerin Liège ve Namur'dan saldırdığına dair yanlış bir raporun ardından Theux'a doğru çekildi. 10/11 Ağustos gecesi Einem, Liège'in IX, VII ve X kolorduları tarafından doğu ve güneydoğu cephelerinde izole edilmesini emretti ve Forts Liers, Pontisse, Evegnée ve Fléron'un ele geçirilmesini IX Corps ve X Kolordu güney kanadını korurken Chaudfontaine ve Embourg, VII Kolordu'na

Emirler gelmeden önce Fort Evegnée bir bombardımandan sonra yakalandı. IX Kolordu, 12 Ağustos'ta Fort Pontisse'i izole etti ve öğleden sonra, 380 mm (15 inç) kıyı havan ve 420 mm (17 inç) Big Bertha obüsleri ile Forts Pontisse ve Fléron'u bombalamaya başladı. VII Kolordu ağır topçuları Fort Chaudfontaine'e ateş etmeye başladı, Fort Pontisse teslim oldu ve IX Kolordu, Fort Liers'e saldırmak için Meuse'yi geçti. Fort Liers 14 Ağustos sabahı düştü ve Fort Fléron garnizonu, Minenwerfer bombardımanından sonra öğleden sonra teslim oldu. X Kolordu ve 17. Tümen Liège-Brüksel demiryolunun kuzeyine ve VII Kolordu güneyine taşındı ve 15 Ağustos'ta şehrin batısındaki kalelerde bir bombardıman başladı. Fort Boncelles sabah ve Fort Lantin öğleden sonra düştü ve Fort Loncin bir dergi patlamasında yok edildi; Léman yakalandı. Forts Hollogne ve Flémalle, kısa bir bombardımanın ardından 16 Ağustos sabahı teslim oldu.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]