Helmuth Johannes Ludwig von Moltke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Helmuth Johannes Ludwig von Moltke 1914.jpg

Helmuth Johannes Ludwig von Moltke (d. 25 Mayıs 1848, Gersdorff, Mecklenburg - ö. 18 Haziran 1916, Berlin, Almanya), I. Dünya Savaşı'nın başında Alman genelkurmay başkanı. Schlieffen Planı'nda değişiklikler yapması ve hızla ilerleyen birlikleri denetleyememesi, Alman ordusunun Eylül 1914'te Marne'da yenilgiye uğramasına neden olmuştur.

1870-71 Savaşı'na genç bir subay olarak katıldı. Orduda hızla yükselerek önce 1882'de amcası olan genelkurmay başkanı Helmuth Karl Bernhard von Moltke'nin, sonra İmparator II. Wilhelm'in yaverliğine getirildi. 1903'te levazım dairesi başkanlığına atandı. 1904'te Genelkurmay Başkanı Alfred von Schlieffen'in yardımcılığına iki yıl sonra da onun yerine genelkurmay başkanlığına getirildi. Schlieffen'in savaş planını yürürlüğe koymak için hazırlıklara girişti. Schlieffen Planı olarak adlandırılan bu tasarı, iki cephede savaşılmasını ve Fransa yenilinceye değin Rusya'ya karşı yalnızca hafif kuvvetlerle çarpışmaya girilmesini öngörüyordu. Plana göre Alsace-Lorraine savunmada kalırken Belçika üzerinden gelen kuzey kanat Paris'i kuşatacak ve güneyden saldırıya geçecek Alman orduları Fransızları yenilgiye uğratacaktı.[1]

Schlieffen Planı'na dokunmamakla birlikte, kendi durum değerlendirmesine bağlı olarak (Rusya'ya karşı Avusturya'dan gelecek yardımın başlangıçta sınırlı olması, Rusya'nın kendilerine göre daha yavaş seferberlik durumuna geçmesi, Fransızlar'ın Alsace ya da Lorraine'de bir yarma harekatı başlatma olasılığı karşısında riske girmek istememesi) eldeki olanakların kullanımında değişiklikler yaptı.

Ama Rusların ve Fransızların güçlenmesi, Avusturya'nın doğuda daha fazla birlik bulundurması için baskı yapması ve Fransızların Alman topraklarına girmesini engellemek için Alman ordusunun güney kanadının güçlendirilmesi planın başarısını engelleyecekti.

I. Dünya Savaşı başlayınca Moltke Batı Cephesi'nin komutanlığını üstlendi. Sol kanadını iki orduyla oluşturdu; buna karşılık en sağ uçtaki iki orduya dokunmadan sağ kanadını hafifletti. Savaşın başlamasıyla birlikte, sol kanadına, gerektiğinde sağ kanadın boşluklarını kapatabilecek 4 yeni tümen sürdü (20 Ağustos); nihayet batıda başarıdan emin olduktan sonra, sağ kanadından iki birliği Doğu Prusya üzerine gönderdi (31 Ağustos).

Ama Bir süre sonra saldırı birlikleriyle arasındaki bağlantı kopunca ordu üzerindeki denetimini yitirdi; ordu komutanlarını denetleyemez duruma gelmesi ve uzakta olduğu için gerekli bilgileri alamayarak onları gereken zamanda Paris'in doğusunda toplayamaması en büyük hatası oldu. Fransız General Joseph Joffre, Marne üzerinde bu fırsattan yararlanmakta gecikmedi (Eylül 1914 başı). Almanlar doğrudan Paris'e girmeyi denedilerse de Marne Nehri'nde güçlü bir Fransız direnişiyle karşılaştılar. Burada, I. Dünya Savaşı'nın kanlı muharebeleri arasında sayılan Marne Muharebesi verilmiş ve bu savaşın sonucunu etkileyen önemli bir duraklama olmuştur.[2]

Öte yandan, doğudaki kuvvetlere yardım için oraya destek birlikleri göndermesi durumunu daha da güçleştirdi. Alman ordusunun Marne'da uğradığı yenilginin (6-12 Eylül 1914) ardından İmparator II. Wilhelm tarafından görevinden alınıp (14 Eylül 1914) Falkenhayn ile değiştirilen Moltke, "ülke içi kurmay başkanlığına" getirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Encyclopædia Britannica
  2. ^ Oral Sander, Siyasi Tarih İlkçağlardan 1918'e, İmge Kitabevi, Eylül 2007. ISBN 978-975-533-043-3.
Askerî görevi
Önce gelen:
Count Schlieffen
Almanya Genelkurmay Başkanı
1906–1914
Sonra gelen:
Erich von Falkenhayn