Hong Kong'lu Kontes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hong Kong’lu Kontes
A Countess from Hong Cong
Yönetmen Charlie Chaplin
Oyuncular
Dağıtıcı Universal Pictures
Cinsi Sinema
Renk Renkli
Yapım yılı 1967, Birleşik Krallık
Süre 107 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 3.5 milyon dolar

Hong Kong'lu Kontes (A Countess from Hong Cong) 1967 yapımı bir İngiliz filmidir. Filmin yönetmeni ünlü oyuncu Charlie Chaplin’dir. Film aynı zamanda Petula Clark tarafından seslendirilen This is My Song adlı şarkı ile de bilinir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Rus aristokrat ailesinden gelip, Rus İç Savaşı sırasında ülkesini terk etmek zorunda kaldığını iddia eden Natascha Hong Kong‘ta bir gece kulübünde çalışmakta, fakat Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için fırsat kollamaktadır. Bir gece kulübe bir grup Amerikalı gelir. İçlerinden Ogden Mears zengin bir diplomattır ve Amerika'nın Suudi Arabistan büyükelçiliğine atanma beklentisi içindedir. Ogden ertesi gün gemi ile Amerika’ya dönecektir. Amerika’daki eşi ile arası kötüdür ve ayrılmak üzeredirler.

Ertesi sabah gemi yolculuğuna başlayan Ogden bir gece önce Natascha’nın da gizlice gemiye binip kendi kamerasında saklanmış olduğunu fark eder. Ancak, Natascha’nın evrakları yoktur ve büyükelçi adayının kamerasında kaçak yolcu bulundurması büyük skandala yol açacak hatta Ogden’in diplomatik kariyerini sonlandırabilecektir. Bu sebepten Ogden ve yakın arkadaşı Harvey bir çözüm yolu bulmaya çalışırlar. Buna göre Natascha Ogden’in uşağı Hudson’un eşi rolunu yapacaktır.

Ne var ki aksilikler birbirini kovalar. Hudson bu sahte evlilikten çok hoşlanmıştır. Natascha’dan ayrılmak istemez. Öte yandan gemi Honolulu’ya geldiğinde gemiye Ogden’in eşi Martha da biner. Gerçi araları bozuktur, ama Ogden’in diplomatik kariyeri uğruna Marta ile Ogden’in araları iyiymiş gibi görünmeleri gerekmektedir. Fakat bir gemi yolcusundan Natascha’nın geçmişini öğrenen Marta Ogden’i suçlar. Ogden Natascha'yı savunur. Çünkü Natascha'ya aşık olmuştur.Filmin sonunda Ogden ile Natascha dans ederler.[1]

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1]