Hokkabazlık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
KumulBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21.39, 20 Ağustos 2015 tarihli sürüm (Şablon:Diğer anlam => Şablon:Diğer anlamı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hieronymus Bosch'un hokkabaz isimli eseri. Ressam bu eserinde, resme bakanların hokkabaza odaklanmasını sağlayarak cüzdan çalan adamın farkedilmesini zorlaştırmıştır.

Hokkabaz ya da illüzyonist; göz yanılması veya el çabukluğuna dayalı numaralar yaparak izleyicileri eğlendiren sirk veya sahne sanatçısı. Hokkabazlık, büyücülükten ayırmak için zaman zaman sahne sihiri olarak adlandırılır.

Etimoloji

Türkçedeki hokkabaz sözcüğü Arapça kökenli "hokka" (mürekkep kabı) ve Farsça kökenli "-baz" (oynatan) yapım eki ile oluşturulmuştur.[1]

Tarihçe

Hokkabazlık sahne sanatlarının en eskilerindendir. Orta Çağ'da, Avrupa'da saz şairleri, okudukları iki şarkı arasında hokkabazlık yaparlardı. Modern hokkabaz, seyirciyi hayretler içinde bırakmak için en olmayacak nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan meşale gibi. Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli olduğu kadar, yaratıcı yeteneğe sahip bir sanatçıdır. O, hem gülünç hem de şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Türleri

Kaynakça

  1. ^ "hokkabaz." Nişanyan Sözlük. Erişim: 19 Aralık 2014

Ayrıca bakınız