Hobart

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hobart
Eyalet başkenti,
Buyuk Hobart,
Hobart Şehri
Hobart görüntüler montaji
Hobart Sehri (yeşil) ile Buyuk Hobart (mavi). Hobart'in Tazmanya eyaleti içindeki konumu
Hobart'nın Avustralya'da bulunduğu yer
Hobart
Hobart
Ülke Avustralya Avustralya
Eyalet Flag of Tasmania.svg Tazmanya
Şehir Namibe
İdare
 • Belediye başkanı Rob Valentine
Yüzölçümü
 • Toplam 1.695 km² (654 mil²)
Nüfus
 (2011)
 • Toplam 216.656
Zaman dilimi UTC+10.00 (AEST)
 • Yaz (YSU) UTC+11.00 (ADST)

Hobart, Avustralya'nın Tazmanya eyaletinin başkenti ve en büyük yerleşkesidir. 1803 yılında kurulmuştur. Hobart, eyaletin güneydoğusunda Derwent Nehri'nin halicinde ve Wellington Dagi (1270 m) yakınlarında kurulmuştur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Hobart'a ilk yerleşimler 1803 yılında Risdon Körfezi'nde kurulmuştur. Yerleşim uzun süre boyunca İngiltere'nin Fransız kaşifleri arasındaki tartışmalarıyla gündeme geldi. 20 Şubat 1804 tarihine gelindiğinde, yerleşim, yakındaki daha uygun bir yer olan "Sullivan's Körfezi"ne taşındı.[1] Yerleşimin adı uzun süre, koloni bakanı Lord Hobart'ın adıyla yani; "Hobart Town" ve "Hobarton" adlarıyla anılmıştır. Bölgenin asıl yerlileri, yarı göçmen bir kabile olan Mouheneener kabilesiydi. Uzun süren Avrupalılar'ın savaşları sonucunda Aborjin nüfusu hızla azaldı ve nüfus, yerini Avrupalı mahkûmlara ve yerleşimcilere bıraktı. Charles Darwin, Şubat 1836'da bu şehri ziyaret etmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Hobart, Derwent Nehri'nin halicinde, 42°52′S, 147°19′E koordinatlarında kurulmuştur. Ana şehir merkezi (yerel idare olarak Hobart Şehri), batı sahillerinde, Sullivan's Körfezi'nin hemen yanında bulunmaktadır. Büyük Hobart yerel idare acisından uc ayri bağımsız yerel idareye bolunmustur: "Hobart Sehri (City of Hobart)", Glenorchy ve Clarence. Bundan başka Büyük Hobart içine Kingborough Belediyesi ve Brighton Belediyesinde bulunan ama Büyük Hobart şehirleşmis bölgesine bağlı birer uzanti olan şehrisel semtlerin de eklenmesi gerekmektedir. Şehirsel olarak Büyük Howard, şehir merkezinin de bulunduğu kıyı alanlarındaki düzlüklerden sonra nehrinin iki yakasina yayilmis ve Wellington Dagi'nin alt yamaçlarına genişlemiştir. Şehrin daha fakir bölgeleri dağlık bölgelerdedir.

Sehrin merkezi idaresinde bulunan Hobart Şehri Yerel Idaresine göre "hafta icindeki calisma gunlerinde Buyuk Hobart'da yasayanlardan %50'sinde daha cogu sehir merkezinde (yani Hobart Sehri icinde) calisma, alisveris yapma, ozel islerle ugrasma ve bos vakitlerde eglence hedefiyle bulunmaktadirlar"[2]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hobart Şehri'nin resmen 3 tane kardeş şehri vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hobart'ın Panoraması. Arka planda Wellington Dağı
Sandy Körfezi (sol taraf) ile Hobart Domain (sağ taraf) arasında Hobart şehrinin panoramik görünümü
Wellington Dağından Hobart'ın panoramik görünümü

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]