Hiram Fuller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hiram Fuller
Ballou's Pictorial 1855 Hiram Fuller.jpg
Doğum 6 Eylül 1814(1814-09-06)
Halifax, Massachusetts, ABD
Ölüm 19 Kasım 1864 (50 yaşında)
Paris, Fransa
Meslek Gazeteci, eğitimci

Hiram Fuller (6 Eylül 1814 – 19 Kasım 1880),[1] Amerikalı gazeteci ve eğitimci.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğretmenliğe 16 yaşında başladı. Plympton'da çalıştıktan sonra 1836'da Providence, Rhode Island'da bir okulun müdürü oldu. Burada yaşayanlar üzerinde bıraktığı izlenim dolayısıyla halk, Green Street'te kendisi için bir okul yaptı. Okul 1837'de Ralph Waldo Emerson'ın yaptığı konuşmayla açıldı.[1] Margaret Fuller burada bir süre asistanlığını yaptı.

Daha sonra Providence'da kitap satmaya başladı. Yerel edebiyat çevresine 1841'de Anne Charlotte Lynch'in editörlüğünü yaptığı The Rhode Island Book'u basarak katkıda bulundu.[1] 1843'te N. P. Willis ve George P. Morris ile birlikte New York Mirror'ın yayımında beraber çalıştı. Üçlü daha sonra Daily Mirror'ı kurdu. Sonrasında Fuller yayının tek sahibi hâline geldi ve 14 yıl boyunca editörlüğünü yaptı.

Fuller Mirror için “Belle Brittan” takma adıyla bir dizi toplumsal mektup yazdı. Edgar Allan Poe'ya karşı yapılan bir saldırıyı yeniden basması nedeniyle Poe kendisine iftira davası açtı ve dava sonucunda $225 kazandı.[1] Zachary Taylor yönetimi sırasında Fuller donanmada görev yaptı.

Fuller Amerikan İç Savaşı'nın başlarında yurt dışına çıktı, Konfedere davasını benimsedi ve Londra'da Cosmopolitan gazetesini çıkardı. İki defa iflas ettikten sonra, Paris'te gazetecilik yapmaya başladı. Savaştan sonra 1875'te çıkardığı kitabıyla Birleşik Devletler'deki taraftarlarını yeniden kazanmaya çalıştı; ancak bunu başaramadı. Geride eşi Emilie Louise (Delaplaine) ile kızını bırakarak, Paris'te öldü.[1]

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Groton Letters (1845)
  • Belle Brittan on a Tour (New York, 1858)
  • Sparks from a Locomotive, by Belle Brittan (1859)
  • Grand Transformation Scenes in the United States, or Glimpses of Home after Thirteen Years Abroad (1875)

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]