Hint tapiri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hint tapiri
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Perissodactyla (Tek toynaklılar)
Familya: Tapiridae (Tapirgiller)
Cins: Acrodocia
Tür: A. indica
Acrocodia indica
Desmarest, 1819

Koyu mavi: 2003 yılında yaşam alanı.
Açık mavi: Önceki yaşam alanı.
Sinonimler
 • Tapirus indicus
(Desmarest, 1819)
 • Tapirus indicus indicus
(Desmarest, 1819)
 • Tapirus indicus brevetianus
(Kuiper, 1926)

Hint tapiri veya Malaya tapiri (Tapirus indicus), tapirgillerden bir tapir türüdür. Dört tapir türü içinde Asya'da yaşayan tek türdür. Adının aksine Hint tapiri Hindistan'da değil Güneydoğu Asya'da bulunur.

Fiziksel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hint tapiri omuzlarından kalçalarına kadar beyaz renkli kıllarıyla oldukça kolay tanınır. Diğer tapirlerde olduğu gibi kulaklarındaki beyaz renkli kısmın dışında vücudunun geri kalan kısmı siyah renklidir. Farklı renkli kılları sayesinde kolaylıkla gizlenebilir. Uyumak için yattığında diğer hayvanlar onu büyük bir kaya parçası ile karıştırabilir.[1]

Hint tapirlerinin uzunluğu 1,8 ile 2,4 m., boyu 90 ile 107 cm arasındadır ve ağırlıkları genel olarak 250 ile 320 kg arasında olsa da bazen 410 kg.'ya kadar çıktıkları görülmüştür. Dişiler erkeklerden biraz daha büyük olur. Diğer tapir türleri gibi kısa güdük kuyrukları ve uzun esnek hortumları bulunur. Ön ayaklarında dörder, arka ayaklarında ise üçer toynak bulunur. Hint tapirinin gözleri çok iyi görmese de işitme ve koklama duyuları oldukça çok gelişmiştir.

Yaşam döngüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hint tapirinin hamilelik dönemi yaklaşık olarak 400 gün kadardır. Bu sürenin sonunda 6,8 kg. civarında tek bir yavru doğar. Hint tapiri doğum anında diğer tapir türlerinden daha büyüktür ve daha hızlı büyür.[2] Orman içindeki gölgeli ışıkta kolay saklanmalarına olanak verecek şekilde tüm tapir yavruları beyaz benekli ve çizgili olarak doğar. Doğumdan dört ile yedi ay sonra normal erişkin rengi kıllar çıkar. Altı ile sekiz aylık iken yavrular sütten kesilir ve Hint tapiri üç yaşında cinsel olgunluğa erişir. Çiftleşme genel olarak nisan, mayıs ve haziran aylarında olur ve dişiler her iki yılda bir yavrular. Hint tapirinin yaşam süresi 30 yıl civarındadır.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Hint tapirleri yalnız yaşar. Birbirleri ile çakışan büyük alanları bitkilerin üzerine bıraktıkları idrar ile işaretler. Sıklıkla bu bölgede ormanaltındaki bitkileri ezerek oluşturdukları patikalarda dolaşırlar.

Otçul olan Hint tapiri 115'ten fazla bitki türünün yapraklarını ve taze sürgünlerini bulmak için ormanda yavaşça dolaşır ve ara sıra diğer tapirlerin bıraktığı kokuları koklamak için duraklar.[3] Tehdit altında ya da korktuğunda tapir iri cüssesine rağmen oldukça hızlı koşabilir ve kendilerini keskin dişleri ve güçlü çenesiyle savunabilir. Hint tapirleri tiz ıslıklar ve ciklemelerle birbirleriyle iletişim kurar. Genellikle suyun yakınında yaşamayı tercih eder ve çok sık suda yüzer ve dinlenir, aynı zamanda dik eğimli tepeleri de çıkabilir. Asıl olarak geceleri etkin olsalar da tam olarak gece hayvanı değildirler. Güneş battıktan hemen sonra ya da doğmadan hemen önce beslenirler ve genellikle geceyarısı kısa bir uyku çekerler. Bu tarz davranış tapirleri alacakaranlık hayvanı olarak gösterir.

Doğal yaşam alanı ve korunma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hint tapiri bir zamanlar Güneydoğu Asya'nın tropikal yağmur ormanlarında; Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar (Burma), Tayland ve Vietnam boyunca yaygın olarak bulunuyordu. Ancak son yıllarda sayıları giderek azalmış ve tüm tapir türleri gibi soyları tükenme tehlikesi altındadır.[4] Boyutlarının büyük olması nedeniyle tapirlerin doğal düşmanı azdır, hatta kaplanlar tarafından öldürüldükleri de çok nadir olarak görülmektedir.[5] Hint tapirlerinin soyunun tükenmesinde başlıca tehdit insan varlığıdır; tarım alanı açmak için ormanların yokedilmesi, hidroelektrik santraller için nehirlere kurulan barajlar nedeniyle oluşan seller ve yasadışı avcılık tehdit oluşturan başlıca etkinliklerdir.[6] Örneğin Tayland'da genç bir tapirin yakalanması ve satılması 5.500 ABD Doları değerinde olabilmektedir.[7] Sumatra gibi nüfus çoğunluğunu müslümanların oluşturduğu bölgelerde, domuza benzemesi nedeniyle eti dinen uygun olarak görülmediğinden tapirler nadiren avlanmaktadır. Ancak bazı bölgelerde spor amaçlı olarak ya da başka hayvanlarla karıştırıldıklarında avlanmaktadırlar.[8] Malezya, Endonezya ve Tayland'da konulan av yasağı, doğal yaşam alanı kaybı konusunda önlem alınamadığından tapirlerin sayılarını koruma ya da artırma yönünde yeterli olamamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Woodland Park Zoo Animal Fact Sheet: Malayan Tapir (Tapirus indicus)". 29 Ağustos 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2007. 
 2. ^ Fahey, B. 1999. "Tapirus indicus" 15 Nisan 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Çevrimiçi), Animal Diversity Web. 25 Şubat 2006'da erişildi. (İngilizce)
 3. ^ bin Momin Khan, Mohd Khan. "Status and Action Plan of the Malayan Tapir (Tapirus indicus)" 22 Haziran 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Tapirs: Status Survey and Conservation Action Plan IUCN Tapir Uzmanlık Grubu tarafından yayımlanmıştır, 1997, sayfa 1 (İngilizce)
 4. ^ Tapir Uzmanlık Grubu (2003). Tapirus indicus. Tehlike altında olan türlerin 2006 IUCN Kırmızı Listesisi. IUCN 2006. 25 Şubat 2007 tarihinde alınmıştır.
 5. ^ bin Momin Khan, Mohd Khan. "Status and Action Plan of the Malayan Tapir (Tapirus indicus)" 15 Temmuz 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Tapirs: Status Survey and Conservation Action Plan IUCN Tapir Uzamnlık Grubu tarafından yayımlanmıştır, 1997, sayfa 2
 6. ^ Fact sheet on Malayan Tapir - Tapirus indicus 9 Nisan 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., UNEP World Conservation Monitoring Centre, World Wildlife Foundation ile birlikte.
 7. ^ bin Momin Khan, Mohd Khan. "Status and Action Plan of the Malayan Tapir (Tapirus indicus)" 15 Temmuz 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Tapirs: Status Survey and Conservation Action Plan published by IUCN Tapir Uzamnlık Grubu tarafından yayımlanmıştır, 1997, sayfa 2
 8. ^ Simon, Tamar. “The Tapir: A Big Unknown” 29 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Discovery Channel Kanada websitesinden 16 Haziran 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. makale, 22 Temmuz 1999.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]